tracker - en to fi translation catalogue (255 entries)

en:  %2.2d hour |  %2.2d hours
fi[0]:  %2.2d tunti
fi[1]:  %2.2d tuntia

en:  %2.2d minute |  %2.2d minutes
fi[0]:  %2.2d minuutti
fi[1]:  %2.2d minuuttia

en:  %2.2d second |  %2.2d seconds
fi[0]:  %2.2d sekunti
fi[1]:  %2.2d sekuntia

en:  %2.2dh
fi:  %2.2d t

en:  %2.2dm
fi:  %2.2d m

en:  %2.2ds
fi:  %2.2d s

en:  %d day |  %d days
fi[0]:  %d päivä
fi[1]:  %d päivää

en:  %dd
fi:  %d p

en: %d Page | %d Pages
fi[0]: %d sivu
fi[1]: %d sivua

en: %ld day ago | %ld days ago
fi[0]: %ld päivä sitten
fi[1]: %ld päivää sitten

en: %ld day from now | %ld days from now
fi[0]: %ld päivän päästä
fi[1]: %ld päivän päästä

en: %s remaining
fi: %s jäljellä

en: Add directory to be indexed
fi: Lisää kansio indeksoinnin piiriin

en: Add feed
fi: Lisää syöte

en: Add tag
fi: Lisää tunniste

en: Album | Albums
fi[0]: Albumi
fi[1]: Albumit

en: Albums
fi: Albumit

en: Application | Applications
fi[0]: Sovellus
fi[1]: Sovellukset

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Are you sure you want to proceed?
fi: Haluatko varmasti jatkaa?

en: Artists
fi: Esittäjät

en: Audio | Audios
fi[0]: Ääni
fi[1]: Ääni

en: Available tracker commands are:
fi: Käytettävissä olevat tracker-komennot:

en: Backing up database
fi: Varmuuskopioidaan tietokantaa

en: Bookmark | Bookmarks
fi[0]: Kirjanmerkki
fi[1]: Kirjanmerkit

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: By usage
fi: Käytön mukaan

en: COOKIE
fi: EVÄSTE

en: Classes
fi: Luokat

en: Components
fi: Komponentit

en: Configure file indexing with Tracker
fi: Muuta Tracker-tiedostoindeksoinnin asetuksia

en: Contact | Contacts
fi[0]: Yhteystieto
fi[1]: Yhteystiedot

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Cookie is %d
fi: Eväste on %d

en: Could not add feed
fi: Syötteen lisäys epäonnistui

en: Could not add tag
fi: Tunnisteen lisäys epäonnistui

en: Could not add tag to files
fi: Tunnisteen lisäys tiedostoihin epäonnistui

en: Could not backup database
fi: Tietokannan varmuuskopiointi epäonnistui

en: Could not establish a connection to Tracker
fi: Yhteys Trackeriin epäonnistui

en: Could not get D-Bus connection
fi: D-Bus-yhteys ei onnistunut

en: Could not get Tracker statistics
fi: Tracker-tilastoja ei saatavilla

en: Could not get UTF-8 path from path
fi: Polusta ei voitu muodostaa UTF-8:n mukaista polkua

en: Could not get search results
fi: Hakutuloksien saaminen ei onnistunut

en: Could not kill process %d — “%s”
fi: Prosessin %d tappaminen ei onnistunut — “%s”

en: Could not open /proc
fi: Kohteen /proc avaus epäonnistui

en: Could not read file
fi: Tiedoston lukeminen ei onnistunut

en: Could not remove tag
fi: Tunnisteen poistaminen epäonnistui

en: Could not retrieve tags for the current selection
fi: Nykyisen valinnan tunnisteiden noutaminen ei onnistunut

en: Could not run query
fi: Kyselyn suoritus ei onnistunut

en: Could not run update
fi: Päivityksen suoritus ei onnistunut

en: Could not update tags
fi: Tunnisteiden päivitys epäonnistui

en: Could not update tags for file
fi: Tiedoston tunnisteiden päivitys epäonnistui

en: Crawling interval
fi: Indeksointiväli

en: Data is still being indexed
fi: Tietoja indeksoidaan edelleen

en: Database is currently empty
fi: Tietokanta on juuri nyt tyhjä

en: Default View
fi: Oletusnäkymä

en: Deleting…
fi: Poistetaan…

en: Desktop Search
fi: Työpöytähaku

en: Desktop Search preferences
fi: Työpöytähaun asetukset

en: Desktop Search user interface using Tracker
fi: Trackeria käyttävän työpöytähaun käyttöliittymä

en: Directories
fi: Kansiot

en: Directories to index non-recursively
fi: Kansiot, jotka indeksoidaan ja alikansiot sivuutetaan

en: Directories to index recursively
fi: Kansioit, joiden alikansiot indeksoidaan myös

en: Directory
fi: Kansio

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Display found images
fi: Näytä löytyneet kuvat

en: Display results by category, for example, Music, Videos, Applications, etc. This includes searching the contents of files where applicable.
fi: Näytä tulokset luokan mukaan, esimerkiksi musiikki, videot, sovellukset jne. Tämä sisältää myös tiedostojen sisällöstä etsimisen mahdollisuuksien mukaan.

en: Display results by files found in a list
fi: Näytä tulokset tiedostoina luettelossa

en: Displays version information
fi: Näyttää versiotiedot

en: Document | Documents
fi[0]: Asiakirja
fi[1]: Asiakirjat

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Done
fi: Valmis

en: Email | Emails
fi[0]: Sähköposti
fi[1]: Sähköpostit

en: Emails
fi: Sähköpostit

en: Enable for _initial data population
fi: Käytä e_nsimmäistä tietojen keräyskertaa varten

en: Enable monitors
fi: Käytä seurantaa

en: Enable stemmer
fi: Käytä karsintaa (stemmausta)

en: Enable when running on _battery
fi: Käytä ti_etokoneen toimiessa akun varassa

en: Enter value
fi: Anna arvo

en: Error starting “tar” program
fi: Virhe käynnistäessä “tar”-ohjelmaa

en: Estimated %s left
fi: Arviolta %s jäljellä

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: FILE…
fi: TIEDOSTO...

en: Feeds
fi: Syötteet

en: Fetch RSS/ATOM Feeds
fi: Nouda RSS/ATOM-syötteet

en: Fetch RSS/ATOM feeds
fi: Nouda RSS/ATOM-syötteet

en: Fetching…
fi: Noudetaan...

en: File | Files
fi[0]: Tiedosto
fi[1]: Tiedostot

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Files
fi: Tiedostot

en: Find search criteria in file titles
fi: Etsi hakuehdot tiedostojen nimistä

en: Find search criteria inside files
fi: Etsi hakuehdot tiedostojen sisällöstä

en: Folder | Folders
fi[0]: Kansio
fi[1]: Kansiot

en: Folders
fi: Kansiot

en: Force a re-index of all content
fi: Pakota kaiken sisällön uudelleenindeksointi

en: Garbage Collection
fi: Roskien keruu

en: Glob patterns to ignore:
fi: Sivuutettavat kaavat:

en: Idle
fi: Jouten

en: If enabled, numbers will not be indexed.
fi: Jos käytössä, numeroita ei indeksoida.

en: Ignored Content
fi: Sivuutettu sisältö

en: Ignored directories
fi: Sivuutetut kansiot

en: Ignored files
fi: Sivuutetut tiedostot

en: Image | Images
fi[0]: Kuva
fi[1]: Kuvat

en: Images
fi: Kuvat

en: Importing Turtle file
fi: Tuodaan Turtle-tiedosto

en: Include _removable media
fi: Sisälly_tä erilliset tallennusvälineet

en: Include optical di_scs
fi: Sis_ällytä optiset levyt

en: Index Desktop Directory
fi: Indeksoi Työpöytä-kansio

en: Index Documents Directory
fi: Indeksoi Asiakirjat-kansio

en: Index Download Directory
fi: Indeksoi Lataukset-kansio

en: Index Home Directory
fi: Indeksoi kotikansio

en: Index Music Directory
fi: Indeksoi Musiikki-kansio

en: Index Pictures Directory
fi: Indeksoi Kuvat-kansio

en: Index Videos Directory
fi: Indeksoi Videot-kansio

en: Index content in the background:
fi: Indeksoi sisältöä taustalla:

en: Index optical discs
fi: Indeksoi optiset levyt

en: Index removable devices
fi: Indeksoi erilliset tallennusvälineet

en: Index when running on battery
fi: Indeksoi koneen toimiessa akkuvirralla

en: Indexing
fi: Indeksointi

en: Indexing Preferences
fi: Indeksoinnin asetukset

en: Indexing content will be <b>much slower</b> but other applications will have priority.
fi: Sisällön indeksointi on <b>paljon hitaampaa</b>, mutta muilla sovelluksilla on korkeampi tärkeysaste.

en: Indexing content will be as <b>fast</b> as possible but other applications may suffer and be slower as a result.
fi: Sisällön indeksointi on niin <b>nopeaa</b> kuin mahdollista, mutta muut sovellukset saattavat hidastua.

en: Indexing not recommended on this network connection
fi: Indeksointia ei suositella tällä verkkoyhteydellä

en: Indexing speed, the higher the slower.
fi: Indeksointinopeus, mitä korkeampi sitä hitaampi.

en: Initializing
fi: Alustetaan

en: Items
fi: kohde(tta)

en: Killed process %d — “%s”
fi: Tapettiin prosessi %d — “%s”

en: Last Changed
fi: Viimeksi muutettu

en: Less than one second
fi: Alle yksi sekunti

en: Limit the number of results shown
fi: Rajaa näytettävien tulosten lukumäärää

en: Limitations
fi: Rajoitukset

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Locations
fi: Sijainnit

en: Logging, 0 = errors only, 1 = minimal, 2 = detailed and 3 = debug (default = 0)
fi: Lokikeräys, 0 = vain virheet, 1 = vähäinen, 2 = yksityiskohtainen ja 3 = vianjäljitys (oletus = 0)

en: Logging, 0 = errors only, 1 = minimal, 2 = detailed and 3 = debug (default=0)
fi: Lokikeräys, 0 = vain virheet, 1 = vähäinen, 2 = yksityiskohtainen ja 3 = vianjäljitys (oletus=0)

en: Low battery
fi: Akku vähissä

en: Low disk space
fi: Levytila vähissä

en: Low disk space limit
fi: Vähäisen levytilan raja

en: MODULE
fi: MODUULI

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Music
fi: Musiikki

en: Music Track | Music Tracks
fi[0]: Musiikkikappale
fi[1]: Musiikkikappaleet

en: NOTE: Limit was reached, there are more items in the database not listed here
fi: HUOMIO: Raja tuli vastaan, tietokannassa on enemmän kohteita kuin tässä on lueteltu

en: Name
fi: Nimi

en: No
fi: Ei

en: No E-mail address
fi: Ei sähköpostiosoitetta

en: No Search Results
fi: Ei hakutuloksia

en: No artists were found
fi: Esittäjiä ei löytynyt

en: No bookmarks were found
fi: Kirjanmerkkejä ei löytynyt

en: No classes were found
fi: Luokkia ei löytynyt

en: No connection available
fi: Yhteyttä ei ole saatavilla

en: No contacts were found
fi: Yhteystietoja ei löytynyt

en: No emails were found
fi: Sähköposteja ei löytynyt

en: No error given
fi: Syytä ei määritelty

en: No feeds were found
fi: Syötteitä ei löytynyt

en: No files were found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: No files were modified
fi: Tiedostoja ei muokattu

en: No items currently selected
fi: Ei valittuja kohteita

en: No music was found
fi: Musiikkia ei löytynyt

en: No name
fi: Ei nimeä

en: No network connection
fi: Ei verkkoyhteyttä

en: No properties were found
fi: Ominaisuuksia ei ole löytynyt

en: No results found matching your query
fi: Hakuehtoja vastaavia tuloksia ei löytynyt

en: No results were found matching your query
fi: Hakuehtoja vastaavia tuloksia ei löytynyt

en: No software was found
fi: Ohjelmistoja ei löytynyt

en: No statistics available
fi: Tilastoja ei saatavilla

en: No statistics were available
fi: Tilastoja ei ollut saatavilla

en: No tags were found
fi: Tunnisteita ei löytynyt

en: None
fi: Ei mitään

en: Not tagged, file is not indexed
fi: Tunnistetta ei lisätty, tiedostoa ei ole indeksoitu

en: O_nly when computer is not being used
fi: Vai_n kun tietokone ei ole käytössä

en: Only allow read based actions on the database
fi: Salli vain lukumuotoiset toiminnot tietokantaan

en: Only the first 500 items will be displayed
fi: Vain 500 ensimmäistä tulosta näytetään

en: Opens the filechooser dialogue
fi: Avaa tiedostonvalintaikkunan

en: Operation not supported
fi: Toiminto ei ole tuettu

en: PAUSED
fi: TAUOLLA

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Photo | Photos
fi[0]: Valokuva
fi[1]: Valokuvat

en: Playlist | Playlists
fi[0]: Soittolista
fi[1]: Soittolistat

en: Press Ctrl+C to stop
fi: Paina Ctrl+C lopettaaksesi

en: Print version
fi: Tulosta versio

en: Processing…
fi: Prosessoidaan...

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: REASON
fi: SYY

en: RSS/ATOM Feeds
fi: RSS/ATOM-syötteet

en: Reason
fi: Syy

en: Recurse
fi: Myös alikansiot

en: Reindexing mime types was successful
fi: MIME-tyyppien indeksointi uudelleen onnistui

en: Remove directory from being indexed
fi: Poista kansio indeksoinnin piiristä

en: Remove selected tag
fi: Poista valittu tunniste

en: Removing configuration files…
fi: Poistetaan asetustiedostoja…

en: Resetting existing configuration…
fi: Tyhjennetään nykyisiä asetuksia…

en: Restoring database from backup
fi: Palautetaan tietokantaa varmuuskopiosta

en: Results
fi: Tulokset

en: SPARQL query
fi: SPARQL-kysely

en: SQL query
fi: SQL-kysely

en: Saved queries
fi: Tallennetut kyselyt

en: Search and Indexing
fi: Haku ja indeksointi

en: Search for contacts
fi: Etsi yhteystietoja

en: Search for document files
fi: Etsi asiakirjatiedostoja

en: Search for emails
fi: Etsi sähköposteja

en: Search for files
fi: Etsi tiedostoja

en: Search for folders
fi: Etsi kansioita

en: Search for image files
fi: Etsi kuvatiedostoja

en: Search for music files
fi: Etsi musiikkitiedostoja

en: Search for video files
fi: Etsi videotiedostoja

en: Select directory
fi: Valitse kansio

en: Select the view on the toolbar for the content you want, e.g. everything, files or just images
fi: Valitse haluamasi sisällön näkymä työkalupalkista. Esimerkiksi kaikki, tiedostot tai pelkästään kuvat

en: Semantics
fi: Semantiikka

en: Show statistics about the data stored
fi: Näytä tilastoja kerätyistä tiedoista

en: Show tagging panel which allows editing tags of selected results
fi: Näytä tunnistepaneeli, jonka avulla valittujen tuloksien tunnisteita voi muokata

en: Show the license and version in use
fi: Näytä käytössä oleva lisenssi ja versio

en: Size
fi: Koko

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Special locations such as your <b>Home</b>, <b>Desktop</b> or <b>Documents</b> directory, can be easily toggled below. This will add or remove their real paths from the list underneath.
    
    If a directory is toggled to <b>Recurse</b>, it means that all sub-directories underneath it will also be indexed. Otherwise, only files immediately in that directory will be indexed.
fi: Tärkeät sijainnit, kuten <b>kotikansio</b>, <b>Työpöytä-kansio</b> ja <b>Asiakirjat-kansio</b>, on mahdollista poistaa tai valita indeksoinnin piiriin alla olevia kuvakkeita käyttäen.
    
    Jos kansion kohdalla on valittu <b>Myös alikansiot</b>, kaikki kyseisen kansion alikansiot indeksoidaan. Jos kyseistä valintaa ei ole valittu, vain kyseisen kansion tiedostot indeksoidaan ja alikansioiden sisältö sivuutetaan.

en: Start to search using the entry box above
fi: Aloita haku kirjoittamalla yllä olevaan kentään

en: Statistics:
fi: Tilastot:

en: Stop indexing when _disk space is below:
fi: Lopeta indeksointi levytilaa ollessa vähemmän kuin:

en: TAG
fi: TUNNISTE

en: Tag | Tags
fi[0]: Tunniste
fi[1]: Tunnisteet

en: Tag was added successfully
fi: Tunniste lisättiin onnistuneesti

en: Tag was removed successfully
fi: Tunniste poistettiin onnistuneesti

en: Tagged
fi: Tunniste lisätty

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: That directory is already selected as a location to index
fi: Tämä kansio on jo valittu indeksoitavaksi sijainniksi

en: The statistics represented here do not reflect their availability, rather the total data stored:
fi: Nämä tilastot eivät esitä varsinaista saatavuutta, vaan tietokantaan tallennetut tiedot:

en: This covers ALL removable media, memory cards, CDs, DVDs, etc.
fi: Tämä sisältää KAIKKI erilliset tallennusvälineet, kuten muistikortit, CD:t, DVD:t jne.

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: URL
fi: Osoite

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Unknown error, “tar” exited with status %d
fi: Tuntematon virhe, “tar” sulkeutui tilakoodilla %d

en: Use OR for search terms instead of AND (the default)
fi: Käytä OR-valintaa (tai) hakuehdoille AND-oletusvalinnan (ja) sijaan

en: Version
fi: Versio

en: Video | Videos
fi[0]: Video
fi[1]: Videot

en: Videos
fi: Videot

en: What is indexed?
fi: Mitä indeksoidaan?

en: Where is your content?
fi: Missä sisältösi sijaitsee?

en: While _other applications are running
fi: K_un muut sovellukset ovat käynnissä

en: With specific files:
fi: Tiettyjen tiedostojen kohdalla:

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yesterday
fi: Eilen

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Monitor file and directory changes
fi: _Seuraa tiedostojen ja kansioiden muutoksia

en: _Search:
fi: _Hae:

en: _Set the tags you want to associate with the %d selected item: | _Set the tags you want to associate with the %d selected items:
fi[0]: _Aseta %d valitulle kohteelle haluamasi tunnisteet:
fi[1]: _Aseta %d valitulle kohteelle haluamasi tunnisteet:

en: _Set the tags you want to associate with the %d selected items:
fi: _Aseta %d valitulle kohteelle haluamasi tunnisteet:

en: _Show Parent Directory
fi: _Näytä ylätason kansio

en: _Tags…
fi: _Tunnisteet…

en: _While other applications are running, except for initial data population
fi: _Kun muut sovellukset ovat käynnissä, lukuun ottamatta ensimmäistä tietojen keräyskertaa

en: less than one second
fi: alle yksi sekunti

en: search terms
fi: hakuehdot

en: unknown time
fi: tuntematon aika

en: unknown time left
fi: jäljellä oleva aika ei tiedossa

en: “%s” is not a tracker command. See “tracker --help”
fi: “%s” ei ole tracker-komento. Kirjoita “tracker --help”
