udisks 2.9.0 - en to id translation catalogue (382 entries)

en: %s Block Device
id: Perangkat Blok %s

en: %s Loop Device
id: Perangkat Loop %s

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
id: Perlu otentikasi untuk mengubah nama inisiator iSCSI

en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk membatalkan uji mandiri SMART pada $(drive)

en: Authentication is required to activate a logical volume
id: Perlu otentikasi untuk mengaktifkan sebuah volume lojik

en: Authentication is required to activate existing VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk mengaktifkan volume VDO yang ada

en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengaktifkan ruang swap pada $(drive)

en: Authentication is required to add a device to a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk menambah perangkat ke larik RAID

en: Authentication is required to add a device to a volume group
id: Perlu otentikasi untuk menambahkan sebuah perangkat ke suatu grup volume

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
id: Otentikasi diperlukan untuk menambah entri ke berkas /etc/crypttab

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
id: Otentikasi diperlukan untuk menambah entri ke berkas /etc/fstab

en: Authentication is required to add the device to the volume
id: Perlu otentikasi untuk menambah perangkat ke volume

en: Authentication is required to add zRAM kernel module
id: Otentikasi diperlukan untuk menambahkan modul kernel zRAM

en: Authentication is required to cancel a job
id: Otentikasi diperlukan untuk membatalkan suatu tugas

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
id: Otentikasi diperlukan untuk membatalkan tugas yang dimulai oleh pengguna lain

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah label bagi volume BTRFS

en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah kepemilikan dari sistem berkas pada $(drive)

en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah label sistem berkas pada $(drive)

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah frasa sandi bagi perangkat terenkripsi

en: Authentication is required to change the write policy of the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah kebijakan tulis dari volume VDO

en: Authentication is required to check and repair the volume
id: Perlu otentikasi untuk memeriksa dan memperbaiki volume

en: Authentication is required to check power state for $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memeriksa keadaan daya bagi $(drive)

en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memeriksa sistem berkas pada $(drive)

en: Authentication is required to check the power state
id: Otentikasi diperlukan untuk memeriksa keadaan daya

en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengkonfigurasi pengaturan bagi $(drive)

en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk menata bitmap write-intent pada suatu larik RAID

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
id: Otentikasi diperlukan untuk mengonversi volume lojik ke singgahan

en: Authentication is required to create a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk membuat suatu larik RAID

en: Authentication is required to create a VDO volume
id: Autentikasi diperlukan untuk membuat sebuah volume VDO

en: Authentication is required to create a logical volume
id: Perlu otentikasi untuk membuat sebuah volume lojik

en: Authentication is required to create a new VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk membuat sebuah volume VDO baru

en: Authentication is required to create a new snapshot
id: Perlu otentikasi untuk membuat suatu snapshot baru

en: Authentication is required to create a new volume
id: Perlu otentikasi untuk membuat sebuah volume baru

en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk membuat partisi pada $(drive)

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
id: Perlu otentikasi untuk membuatu sebuah snapshot dari suatu volume lojik

en: Authentication is required to create a thin pool volume
id: Otentikasi diperlukan untuk membuat sebuah volume pool tipis

en: Authentication is required to create a thin volume
id: Otentikasi diperlukan untuk membuat sebuah volume tipis

en: Authentication is required to create a volume group
id: Perlu otentikasi untuk membuat sebuah grup volume

en: Authentication is required to create bcache device.
id: Perlu otentikasi untuk membuat perangkat bcache.

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
id: Perlu otentikasi untuk menonaktifkan sebuah volumen lojik

en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk menonaktifkan ruang swap pada $(drive)

en: Authentication is required to deactivate the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk menonaktifkan volume VDO

en: Authentication is required to delete a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk menghapus sebuah larik RAID

en: Authentication is required to delete a logical volume
id: Perlu otentikasi untuk menghapus suatu volume lojik

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
id: Otentikasi diperlukan untuk menghapus perangkat loop yang ditata oleh pengguna lain

en: Authentication is required to delete a volume group
id: Perlu otentikasi untuk menghapus sebuah grup volume

en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk menghapus perangkat loop $(drive)

en: Authentication is required to destroy bcache device.
id: Otentikasi diperlukan untuk menghancurkan perangkat bcache.

en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
id: Perlu otentikasi untuk mematikan SMART pada $(drive)

en: Authentication is required to disable compression on the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk mematikan kompresi pada volume VDO

en: Authentication is required to disable deduplication on the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk mematikan deduplikasi pada volume VDO

en: Authentication is required to disable zRAM device
id: Otentikasi diperlukan untuk menonaktifkan perangkat zRAM

en: Authentication is required to discover firmware targets
id: Perlu otentikasi untuk menemukan firmware target

en: Authentication is required to discover targets
id: Perlu otentikasi untuk menemukan target

en: Authentication is required to eject $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengeluarkan $(drive)

en: Authentication is required to eject media
id: Otentikasi diperlukan untuk mengeluarkan media

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
id: Otentikasi diperlukan untuk mengeluarkan media dari drive yang ditancapkan ke seat lain

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
id: Perlu otentikasi untuk mengosongkan sebuah perangkat dalam suatu grup volume

en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
id: Perlu otentikasi untuk memfungsikan SMART pada $(drive)

en: Authentication is required to enable compression on the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk memfungsikan kompresi pada volume VDO

en: Authentication is required to enable deduplication on the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk memfungsikan deduplikasi pada volume VDO

en: Authentication is required to enable zRAM device
id: Otentikasi diperlukan untuk memfungsikan perangkat zRAM

en: Authentication is required to enable/disable SMART
id: Perlu otentikasi untuk memfungsikan/mematikan SMART

en: Authentication is required to format $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memformat $(drive)

en: Authentication is required to grow the logical VDO volume size
id: Otentikasi diperlukan untuk memperbesar ukuran volume VDO lojik

en: Authentication is required to grow the physical VDO volume size
id: Otentikasi diperlukan untuk memperbesar ukuran volume VDO fisik

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
id: Otentikasi diperlukan untuk mengunci perangkat terenkripsi yang dibuka kuncinya oleh pengguna lain

en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
id: Otentikasi diperlukan untuk mengunci perangkat terenkripsi $(drive) yang dibuka kuncinya oleh pengguna lain

en: Authentication is required to manage BTRFS
id: Perlu otentikasi untuk mengelola BTRFS

en: Authentication is required to manage Bcache
id: Otentikasi diperlukan untuk mengelola Bcache

en: Authentication is required to manage LVM
id: Perlu otentikasi untuk mengelola LVM

en: Authentication is required to manage RAID arrays
id: Perlu otentikasi untuk mengelola larik RAID

en: Authentication is required to manage VDO
id: Otentikasi diperlukan untuk mengelola VDO

en: Authentication is required to manage disk drive LED
id: Otentikasi diperlukan untuk mengelola LED disk drive

en: Authentication is required to manage iSCSI
id: Perlu otentikasi untuk mengelola iSCSI

en: Authentication is required to manage swapspace
id: Otentikasi diperlukan untuk mengelola ruang swap

en: Authentication is required to manage zRAM
id: Perlu otentikasi untuk mengelola zRAM

en: Authentication is required to modify a device
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah suatu perangkat

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah perangkat yang ditancapkan ke seat lain

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah perangkat loop yang disiapkan oleh pengguna lain

en: Authentication is required to modify drive settings
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah pengaturan drive

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah konfigurasi seluruh sistem

en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah berkas /etc/crypttab

en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah berkas /etc/fstab

en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah perangkat loop $(drive)

en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memodifikasi partisi pada perangkat $(drive)

en: Authentication is required to modify the system configuration
id: Perlu otentikasi untuk mengubah konfigurasi sistem

en: Authentication is required to mount $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengait $(drive)

en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
id: Otentikasi diperlukan untuk mengait $(drive) yang diacu dalam berkas /etc/fstab

en: Authentication is required to mount the filesystem
id: Otentikasi diperlukan untuk mengait sistem berkas

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
id: Otentikasi diperlukan untuk mengait/melepas kait sistem berkas

en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
id: Otentikasi diperlukan untuk membuka $(drive) untuk benchmark

en: Authentication is required to open $(drive) for reading
id: Otentikasi diperlukan untuk membuka $(drive) untuk membaca

en: Authentication is required to open $(drive) for writing
id: Otentikasi diperlukan untuk membuka $(drive) untuk menulis

en: Authentication is required to open $(drive).
id: Otentikasi diperlukan untuk membuka $(drive).

en: Authentication is required to open a device
id: Otentikasi diperlukan untuk membuka suatu perangkat

en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk melaksanakan penghapusan aman dari $(drive)

en: Authentication is required to perform iSCSI login
id: Perlu otentikasi untuk melakukan log masuk iSCSI

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
id: Otentikasi diperlukan untuk melakukan log keluar iSCSI

en: Authentication is required to power off $(drive)
id: Perlu otentikasi untuk mematikan daya $(drive)

en: Authentication is required to power off a drive
id: Perlu otentikasi untuk mematikan daya drive

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
id: Perlu otentikasi diperlukan untuk mematikan daya suatu drive yang ditancapkan ke seat lain

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
id: Otentikasi diperlukan untuk menata $(drive) ke dalam mode siap sedia

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
id: Otentikasi diperlukan untuk mengatur drive ke dalam mode siap sedia

en: Authentication is required to read system-level secrets
id: Otentikasi diperlukan untuk membaca rahasia aras sistem

en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk menghapus suatu perangkat dari larik RAID

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
id: Perlu otentikasi untuk menghapus sebuah perangkat dari suatu grup volume

en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
id: Otentikasi diperlukan untuk membuang entri dari berkas /etc/fstab

en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
id: Otentikasi diperlukan untuk membuang entri dari berkas /etc/crypttab

en: Authentication is required to remove the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk menghapus volume VDO

en: Authentication is required to remove zRAM kernel module
id: Otentikasi diperlukan untuk menghapus modul kernel zRAM

en: Authentication is required to rename a logical volume
id: Perlu otentikasi untuk mengubah nama suatu volume lojik

en: Authentication is required to rename a volume group
id: Perlu otentikasi untuk mengubah nama sebuah grup volume

en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memperbaiki sistem berkas pada $(drive)

en: Authentication is required to rescan $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memindai ulang $(drive)

en: Authentication is required to rescan a device
id: Perlu otentikasi untuk memindai ulang perangkat

en: Authentication is required to resize a VDO volume
id: AUtentikasi diperlukan untuk mengubah ukuran suatu volume VDO

en: Authentication is required to resize a logical volume
id: Perlu otentikasi untuk mengubah ukuran suatu volume lojik

en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah ukuran perangkat terenkripsi $(drive)

en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah ukuran sistem berkas pada $(drive)

en: Authentication is required to resize the volume
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah ukuran volume

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
id: Otentikasi diperlukan untuk mengambil rahasia dari konfigurasi seluruh sistem

en: Authentication is required to run a SMART self-test
id: Otentikasi diperlukan untuk menjalankan uji-sendiri SMART

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
id: Otentikasi diperlukan untuk menghapus hard disk secara aman

en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk menata data SMART dari blob pada $(drive)

en: Authentication is required to set SMART data from blob
id: Otentikasi diperlukan untuk mengatur data SMART dari blob

en: Authentication is required to set deduplication/compression on a VDO volume
id: Autentikasi diperlukan untuk menata deduplikasi/kompresi pada suatu volume VDO

en: Authentication is required to set mode of bcache device.
id: Otentikasi diperlukan untuk mengatur mode perangkat bcache.

en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk menata label swapspace pada $(drive)

en: Authentication is required to set up a loop device
id: Otentikasi diperlukan untuk menyiapkan suatu perangkat loop

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
id: Perlu otentikasi untuk memecah pool singgahan LV dari suatu singgahan LV

en: Authentication is required to start VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk memulai volume VDO

en: Authentication is required to start a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk memulai suatu larik RAID

en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memulai uji mandiri SMART pada $(drive)

en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk memulai/menghentikan penggosokan data dari suatu larik RAID

en: Authentication is required to stop a RAID array
id: Perlu otentikasi untuk menghentikan suatu larik RAID

en: Authentication is required to stop the VDO volume
id: Otentikasi diperlukan untuk menghentikan volume VDO

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
id: Otentikasi diperlukan untuk mengambil kepemilikan pada suatu sistem berkas.

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
id: Otentikasi diperlukan untuk membuka kunci perangkat yang terenkripsi

en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk membuka kunci perangkat terenkripsi $(drive)

en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
id: Otentikasi diperlukan untuk melepas kait $(drive) yang dikait oleh pengguna lain

en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
id: Otentikasi diperlukan untuk melepas kait $(drive) yang diacu dalam berkas /etc/fstab

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
id: Otentikasi diperlukan untuk melepas kait sistem berkas yang dikait oleh pengguna lain

en: Authentication is required to update SMART data
id: Otentikasi diperlukan untuk memutakhirkan data SMART

en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
id: Otentikasi diperlukan untuk memutakhirkan data SMART dari $(drive)

en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
id: Otentikasi diperlukan untuk membangunkan $(drive) dari mode siap sedia

en: Block Device
id: Perangkat Blok

en: Cancel job
id: Batalkan tugas

en: Cancel job started by another user
id: Batalkan tugas yang dimulai oleh pengguna lain

en: Change passphrase for an encrypted device
id: Ubah frasa sandi bagi perangkat terenkripsi

en: Check power state
id: Periksa keadaan daya

en: Delete loop devices
id: Hapus perangkat loop

en: Discovery failed: %s
id: Pencarian gagal: %s

en: Eject media
id: Keluarkan media

en: Eject media from a drive attached to another seat
id: Keluarkan media dari drive yang tersambung ke seat lain

en: Eject media from a system drive
id: Keluarkan media dari drive sistem

en: Empty initiator name
id: Nama inisiator kosong

en: Enable/Disable SMART
id: Fungsikan/matikan SMART

en: Error converting volume: %s
id: Kesalahan saat mengonversi volume: %s

en: Error parsing the iSCSI initiator name
id: Kesalahan saat mengurai nama inisiator SCSI

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
id: Kesalahan saat menulis ke %s ketika menata nama inisiator SCSI:

en: LVMCache not enabled at compile time.
id: LVMCache tidak difungsikan saat kompail.

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
id: Kunci perangkat terenkripsi yang dibuka kuncinya oleh pengguna lain

en: Login failed: %s
id: Log masuk gagal: %s

en: Logout failed: %s
id: Log keluar gagal: %s

en: Loop Device
id: Perangkat Loop

en: Manage BTRFS
id: Kelola BTRFS

en: Manage Bcache
id: Kelola Bcache

en: Manage LVM
id: Kelola LVM

en: Manage RAID arrays
id: Kelola larik RAID

en: Manage VDO
id: Kelola VDO

en: Manage disk drive LED
id: Kelola LED disk drive

en: Manage iSCSI
id: Kelola iSCSI

en: Manage loop devices
id: Kelola perangkat loop

en: Manage swapspace
id: Kelola ruang swap

en: Manage zRAM
id: Kelola zRAM

en: Modify a device
id: Ubah suatu perangkat

en: Modify a system device
id: Ubah suatu perangkat sistem

en: Modify drive settings
id: Ubah pengaturan drive

en: Modify loop devices
id: Ubah perangkat loop

en: Modify system-wide configuration
id: Ubah konfigurasi seluruh sistem

en: Mount a filesystem
id: Kaitkan suatu sistem berkas

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
id: Kaitkan sistem berkas dari perangkat yang ditancapkan ke seat lain

en: Mount a filesystem on a system device
id: Kaitkan suatu sistem berkas pada suatu perangkat sistem

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
id: Kait/lepaskan sistem berkas yang didefinisikan dalam berkas fstab dengan opsi x-udisks-auth

en: Open a device
id: Buka suatu perangkat

en: Open a system device
id: Buka suatu perangkat sistem

en: Power off a drive attached to another seat
id: Matikan daya suatu drive yang dicantolkan ke seat lain

en: Power off a system drive
id: Matikan daya suatu drive sistem

en: Power off drive
id: Matikan daya drive

en: Rescan a device
id: Memindai ulang perangkat

en: Run SMART self-test
id: Jalankan uji-sendiri SMART

en: Securely erase a hard disk
id: Hapus hard disk secara aman

en: Send standby command
id: Kirim perintah siap sedia

en: Send standby command to a system drive
id: Kirim perintah siap sedia ke suatu drive sistem

en: Send standby command to drive on other seat
id: Kirim perintah siap sedia ke drive pada seat lain

en: Set SMART data from blob
id: Atur data SMART dari blob

en: Take ownership of a filesystem
id:  Ambil kepemilikan dari suatu sistem berkas

en: Unlock an encrypted device
id: Buka kunci suatu perangkat terenkripsi

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
id: Buka kunci perangkat terenkripsi yang ditancapkan ke seat lain

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
id: Buka kunci dari perangkat terenkripsi yang dinyatakan dalam berkas crypttab dengan opsi x-udisks-auth

en: Unlock an encrypted system device
id: Buka kunci perangkat sistem yang terenkripsi

en: Unmount a device mounted by another user
id: Lepas kait suatu perangkat yang dikait oleh pengguna lain

en: Update SMART data
id: Mutakhirkan data SMART

[ctx: byte-size-pow10]
en: %s (%s bytes)
id: %s (%s byte)

[ctx: byte-size-pow2]
en: %s (%s bytes)
id: %s (%s byte)

[ctx: disk-hdd]
en: %s Hard Disk
id: Hard Disk %s

[ctx: disk-non-rotational]
en: %s Disk
id: Disk %s

[ctx: dos-part-flag]
en: Bootable
id: Dapat di-boot

[ctx: drive-card-reader]
en: %s Card Reader
id: Pembaca Kartu %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
en: %s Drive
id: Drive %s

[ctx: drive-with-generic-media]
en: %s Disk
id: Disk %s

[ctx: drive-with-size]
en: %s Drive
id: Drive %s

[ctx: drive-with-size-and-type]
en: %s %s Drive
id: Drive %s %s

[ctx: drive-with-type]
en: %s Drive
id: Drive %s

[ctx: flash-media]
en: %s Card
id: Kartu %s

[ctx: fs-type]
en: BitLocker Encryption
id: Enkripsi BitLocker

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
id: Terenkripsi?

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
id: Ext2 (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
id: Ext3 (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
id: Ext4 (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
id: FAT (versi 12-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
id: FAT (versi 16-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
id: FAT (versi 32-bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
id: FAT (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
id: ISO 9660 (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
id: Anggota RAID Intel RSTe

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
id: Anggota RAID Intel RSTe (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
id: Anggota RAID Intel Rapid Storage Technology enterprise

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
id: Anggota RAID Intel Rapid Storage Technology enterprise (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
id: Jurnal bagi Ext

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
id: Jurnal bagi Ext (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
id: Enkripsi LUKS

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
id: Enkripsi LUKS (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
id: Volume Fisik LVM2

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
id: Volume Fisik LVM2 (%s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
id: Anggota Volume RAID

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
id: Anggota Volume RAID (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
id: NTFS (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
id: Mungkin Terenkripsi

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
id: Swap (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
id: UDF (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown
id: Tak dikenal

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s %s)
id: Tak dikenal (%s %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s)
id: Tak dikenal (%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
id: VMFS (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
id: Anggota VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
id: Anggota VMFS (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
id: Anggota Volume VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
id: Anggota Volume VMFS (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
id: Enkripsi VeraCrypt/TrueCrypt

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
id: XFS (versi %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
id: Perangkat ZFS

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
id: Perangkat ZFS (ZPool versi %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
id: exFAT (versi %s)

[ctx: gpt-part-flag]
en: Hidden
id: Tersembunyi

[ctx: gpt-part-flag]
en: Legacy BIOS Bootable
id: Dapat di-boot BIOS Legacy

[ctx: gpt-part-flag]
en: No Automount
id: Tak Dikait Otomatis

[ctx: gpt-part-flag]
en: Read-only
id: Hanya-baca

[ctx: gpt-part-flag]
en: System
id: Sistem

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
id: Penghapusan Aman ATA Yang Ditingkatkan

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
id: Penghapusan Aman ATA

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
id: Menambahkan Perangkat ke Larik

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
id: Memeriksa Sistem Berkas

[ctx: job]
en: Cleaning Up
id: Membersihkan

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
id: Membuat Sistem Berkas

[ctx: job]
en: Creating Partition
id: Membuat Partisi

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
id: Membuat Larik RAID

[ctx: job]
en: Deleting Partition
id: Menghapus Partisi

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
id: Mengeluarkan Medium

[ctx: job]
en: Erasing Device
id: Menghapus Perangkat

[ctx: job]
en: Locking Device
id: Mengunci Perangkat

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
id: Menandai Perangkat sebagai Rusak

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
id: Memodifikasi Perangkat Terenkripsi

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
id: Memodifikasi Sistem Berkas

[ctx: job]
en: Modifying Partition
id: Memodifikasi Partisi

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
id: Mengubah Peranti Swap

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
id: Mengait Sistem Berkas

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
id: Menghapus Perangkat dari Larik

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
id: Memperbaiki Sistem Berkas

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
id: Mengubah Ukuran Perangkat Terenkripsi

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
id: Mengubah Ukuran Sistem Berkas

[ctx: job]
en: SMART self-test
id: Uji mandiri SMART

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
id: Menyiapkan Perangkat Loop

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
id: Menata Bitmap Write-Intent

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
id: Memulai Larik RAID

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
id: Memulai Perangkat Swap

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
id: Menghentikan Larik RAID

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
id: Menghentikan Perangkat Swap

[ctx: job]
en: Unlocking Device
id: Membuka Kunci Perangkat

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
id: Melepas Kait Sistem Berkas

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
id: Larik RAID

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
id: Larik RAID-0

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
id: Larik RAID-1

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
id: Larik RAID-10

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
id: Larik RAID-4

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
id: Larik RAID-5

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
id: Larik RAID-6

[ctx: optical-media]
en: %s Disc
id: Cakram %s

[ctx: optical-media]
en: Audio %s
id: %s audio

[ctx: optical-media]
en: Blank %s
id: %s kosong

[ctx: optical-media]
en: Mixed %s
id: %s campuran

[ctx: part-block]
en: Partition %u of %s
id: Partisi %u dari %s

[ctx: part-drive]
en: Partition %u of %s
id: Partisi %u dari %s

[ctx: part-loop]
en: Partition %u of %s
id: Partisi %u dari %s

[ctx: part-raid]
en: Partition %u of %s
id: Partisi %u dari %s

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
id: Boot Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
id: Penyimpanan Inti Apple

[ctx: part-type]
en: Apple HFS/HFS
id: HFS/HFS Apple

[ctx: part-type]
en: Apple HFS/HFS+
id: HFS/HFS+ Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Label
id: Label Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
id: Peta Partisi Apple

[ctx: part-type]
en: Apple RAID
id: RAID Apple

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
id: RAID Apple (luring)

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
id: Pemulihan TV Apple

[ctx: part-type]
en: Apple UFS
id: UFS Apple

[ctx: part-type]
en: Apple ZFS
id: ZFS Apple

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
id: Boot BIOS

[ctx: part-type]
en: Basic Data
id: Data Dasar

[ctx: part-type]
en: BeOS BFS
id: BFS BeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Firmware
id: Firmware ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
id: Kernel ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
id: Dicadangkan ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
id: Sistem Berkas Root ChromeOS

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
id: Diagnostik Compaq

[ctx: part-type]
en: EFI System
id: Sistem EFI

[ctx: part-type]
en: Empty
id: Kosong

[ctx: part-type]
en: Extended Boot Partition
id: Partisi Boot Extended

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Boot
id: Boot FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
id: Data FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
id: Swap FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD UFS
id: UFS FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Vinum
id: Vinum FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD ZFS
id: ZFS FreeBSD

[ctx: part-type]
en: HP-UX Data
id: Data HP-UX

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
id: Layanan HP-UX

[ctx: part-type]
en: Hibernation
id: Hibernasi

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
id: FAT12 tersembunyi

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
id: FAT16 tersembunyi

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
id: FAT16 <32M tersembunyi

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
id: HPFS/NTFS tersembunyi

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
id: FAT16 W95 tersembunyi (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
id: FAT32 W95 tersembunyi

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
id: FAT32 W95 tersembunyi (LBA)

[ctx: part-type]
en: Intel FFS Reserved
id: Dicadangkan Intel FFS

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
id: Sistem Berkas Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
id: Partisi Home Linux

[ctx: part-type]
en: Linux LVM
id: LVM Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID
id: RAID Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
id: Dicadangkan Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
id: Partisi Root Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86_64)
id: Partisi Root Linux (x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
id: Partisi Data Server Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Swap
id: Swap Linux

[ctx: part-type]
en: MBR Partition Scheme
id: Skema Partisi MBR

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
id: Data LDM Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
id: Metadata LDM Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
id: Dicadangkan Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
id: Lingkungan Pemulihan Windows Microsoft

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
id: Terkonkatenasi NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
id: Terenkripsi NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD FFS
id: FFS NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD LFS
id: LFS NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD RAID
id: RAID NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Swap
id: Swap NetBSD

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
id: Sistem berkas ProDOS

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
id: Sektor Alternatif Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
id: Backup Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Boot
id: Boot Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
id: Dicadangkan Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
id: Dicadangkan(2) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
id: Dicadangkan(3) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
id: Dicadangkan(4) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
id: Dicadangkan(5) Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
id: Root Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
id: Swap Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
id: Boot Solaris

[ctx: part-type]
en: Unused
id: Tak dipakai

[ctx: partition-info]
en: Unknown
id: Tak dikenal

[ctx: partition-subtype]
en: Generic
id: Generik

[ctx: partition-subtype]
en: Other
id: Lainnya

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
id: Tak dikenal (%s)
