aspell 0.60.8-pre2 - en to ro translation catalogue (291 entries)

en: 
      %s filter: %s
ro: 
      %s filtru: %s

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
ro: 
    #######################################################################
    #
    # Filtru: %s
    #   %s
    #
    # configurat astfel:

en: 
    Aspell %s.  Copyright 2000-2019 by Kevin Atkinson.
ro: 
    Aspell %s.  Drepturi de autor 2000-2019 Kevin Atkinson.

en:     converts from one encoding to another
ro:     convertește dintr-un encoding în altul

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
ro:     afișează, crează sau combină un dicționar principal, personal sau înlocuitor.

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
ro:     afișează dicționare / filtre / moduri de filtrare disponibile

en:     perform Unicode normalization
ro:     realizează normalizarea Unicode

en:     reduce the size of a word list via affix compression
ro:     reduce dimensiunea unei liste de cuvinte prin comprimarea afixelor

en:   -?|usage         display a brief usage message
ro:   -?|folosire         afișează un scurt mesaj cu instrucțiuni de folosire

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
ro:   -a|pipe             "ispell -a" mod compatibilitate

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
ro:   -c|check <fișier>   pentru a verifica un fișier

en:   -v|version       prints a version line
ro:   -v|version          afișează o linie cu versiunea

en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
ro:   <norm-form>         forma normalizată de folosit, fie none, internal sau strict

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
ro:   [dump] config       afișează configurația curentă la stdout

en:   [dump] dicts | filters | modes
ro:   [dump] dicționare | filtre | moduri

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
ro:   clean [strict]      curăță o listă de cuvinte astfel încât fiecare linie este un cuvânt valid

en:   config <key>     prints the current value of an option
ro:   config <cheie>      afișează valoarea curentă a unei opțiuni

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
ro:   conv <din> <în> [<norm-form>]

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
ro:   dump|create|merge master|personal|repl [<nume>]

en:   expand [1-4]     expands affix flags
ro:   expand [1-4]        generează marcajele afix

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
ro:   filter           filtrează intrarea ca și cum ar fi verificată ortografic

en:   help             display a detailed help message
ro:   help                afișează un mesaj detaliat cu instrucțiuni de folosire

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
ro:   list                produce o listă de cuvinte scrise greșit de la intrarea standard

en:   munch            generate possible root words and affixes
ro:   munch               generează toate cuvintele rădăcină și afixele posibile

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
ro:   norm (<norm-map> | <din> <norm-map> <în>) [<norm-form>]

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
ro:   soundslike          returnează cuvintele care sună echivalent cu fiecare cuvânt introdus

en:  does not take any parameters.
ro:  nu ia nici un parametru.

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
ro: "%expresia:1": nu este o expresie regulară validă.

en: "%mode:1" error
ro: eroare "%mode:1"

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
ro: Eroare "%mode:1" la extinderea opțiunilor Aspell. (nu mai e memorie?)

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
ro: "%mode:1": Magic "%magic:2": expresie regulară greșită după specificatorul de locație; regexp raportează: "%regerr:3".

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
ro: "%mode:1": nici o expresie magică disponibilă pentru magic "%magic:2".

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
ro: "%mode:1": nici un interval pentru căutarea magică dată pentru magic "%magic:2".

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
ro: "%mode:1": nici un început pentru căutarea magică dată pentru magic "%magic:2".

en: "%s" is not a regular file
ro: „%s” nu este un fișier obișnuit

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
ro: "%s" nu este o opțiune validă pentru comanda "munch-list".

en: # default:
ro: # implicit:

en: %file:1:
ro: %fișier:1:

en: <command> is one of:
ro: <comandă> este una dintre următoarele:

en: ASPELL_CONF env var
ro: variabila de mediu ASPELL_CONF

en: Abort
ro: Renunță

en: Abort This Operation
ro: Termină această operație

en: Accept Changes
ro: Accept schimbările

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Lower
ro: Adaugă mai jos

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
ro: Affix-ul '%aff:1' este corupt.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
ro: Marcaje affix găsie în cuvânt dar nici un fișier de affix-e dat.

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să renunțați (d/n)?

en: Aspell version does not match filter's requirement.
ro: Versiunea Aspell nu se potrivește cu cerințele filtrului.

en: Aspell version does not match mode's requirement.
ro: Versiunea Aspell nu se potrivește cu cerințele modului.

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
ro: Dicționare disponibile:
        Dicționarele pot fi selectate direct folosind opțiunile "-d" sau "master".
        Ele mai pot fi selectate indirect folosind opțiunile "lang", "variety",
        și "size".

en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
ro: Moduri filtru disponibile:
        Modurile filtru subt combinații reconfigurate de filtre optimizate pentru
        fișiere de un anumit tip. Un mod este selectat folosind opțiunea "mode".
        Aceasta va avea loc implicit dacă Aspell poate identifica tipul fișierului
        în funcție de extensia și probabil conținutul fișierului.

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
ro: Filtre disponibile (și opțiunile asociate):
        Filtrele pot fi adăugate și îndepărtate folosind opțiunea "filter".

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
ro: Încă nu pot combina o listă de cuvinte principală. Îmi pare rău.

en: Confused by version control.
ro: Confuzat de controlul versiunilor.

en: Could not open the file "%s" for reading
ro: Nu am putut deschide fișierul "%s" pentru citire

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
ro: Nu am putut deschide fișierul "%s" pentru scriere. Fișier nesalvat.

en: Delete
ro: șterge

en: Delete the next character
ro: șterge următorul caracter

en: Delete the previous character
ro: șterge caracterul precedent

en: Does not contain any alphabetic characters.
ro: Nu conține nici o literă din alfabet.

en: Empty extension at char %char:1.
ro: Extensie goală la caracterul %char:1.

en: Empty option specifier.
ro: Opțiune specificator goală.

en: Empty string.
ro: șir de caractere gol.

en: End
ro: Sfârșit

en: Error setting filter description.
ro: Eroare la setarea descrierii filtrului.

en: Error:
ro: Eroare:

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Error: Stdin not a terminal.
ro: Eroare: Stdin nu un terminal.

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
ro: Eroare: Trebuie să specificați cel puțin %d parametri pentru "%s".

en: Exit
ro: Termină

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
ro: Limba așteptată "%lang:1" dat am primit "%prev:2".

en: Expecting "%modekey:1" key.
ro: Așteptam cheia "%modekey:1".

en: Filter option already exists.
ro: Opțiunea fitru există deja.

en: HTML attributes to always check
ro: Atribute HTML de verificat întotdeauna

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
ro: Tag-uri HTML care încep ca un bloc HTML care permite linii goale

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
ro: Tag-uri HTML care încep un bloc HTML ce se încheie cu o linie goală

en: HTML tags to always skip the contents of
ro: Marcaje HTML ale căror conținut să fie ignorat

en: Home
ro: Acasă

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore all
ro: Ignoră tot

en: Incompatible hash function.
ro: Funcție hash incompatibilă.

en: Invalid Input
ro: Intrare Invalidă

en: Invalid Option: %s
ro: Opțiune Invalidă: %s

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
ro: Secvență UTF-8 nevalidă la poziția %ld.

en: Invalid keymapping: %s
ro: Mapare tastatură invalidă: %s

en: Kill all characters to the EOL
ro: șterge toate caracterele până la EOL (sfârșit de linie)

en: Left
ro: Stânga

en: Missing magic mode expression.
ro: Lipsește expresia de mod magic.

en: Move Back one space
ro: Mută înapoi un spațiu

en: Move Forward one space
ro: Mută înainte un spațiu

en: Move to the beginning of the line
ro: Mută la începutul liniei

en: Move to the end of the line
ro: Mută la sfârșitul liniei

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
ro: Nu poate fi găsită nici o listă de cuvinte pentru limba "%lang:1".

en: Only one file name may be specified.
ro: Doar un nume de fișier poate fi specificat.

en: Operation Not Supported: %what:1
ro: Operație Nesuportată: %what:1

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
ro: Opțiunea "%option:1" probabil specificată înainte de filtru.

en: Option modifier unknown.
ro: Modificator opțiune necunoscut.

en: Possibly incorrect count.
ro: Mumărătoare posibil incorectă.

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace all
ro: Înlocuiește tot

en: Right
ro: Dreapta

en: SGML attributes to always check
ro: Atribute SGML de verificat întotdeauna

en: SGML tags to always skip the contents of
ro: Marcaje SGML ale căror conținut să fie ignorat

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
ro: Îmi pare rău, "create/merge personal" nu este încă implementat.

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
ro: Îmi pare rău, "create/merge repl" nu este încă implementat.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
ro: Îmi pare rău, nu pot suprascrie "%s"

en: Sorry that is an invalid choice!
ro: Îmi pare rău, aceasta este o alegere invalidă!

en: Suggestion Time: %f
ro: Timp sugerat: %f

en: TeX commands
ro: Comenzi TeX

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
ro: Comenzi Texinfo pentru care sunt ignorați parametrii

en: Texinfo environments to ignore
ro: Medii Texinfo de ignorat

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
ro: Codul Unicode punct U+%04X nu este suportat.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
ro: Marcajul affix '%aff:1' nu poate fi aplicat cuvântului "%word:2".

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
ro: Marcaju affix %aff:1' este invalid pentru cuvântul "%word:2".

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
ro: Caracterul '%s' (U+%02X) nu poate apare la începutul unui cuvânt.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
ro: Caracterul '%s' (U+%02X) nu poate apare la sfârșitul unui cuvânt.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
ro: Caracterul '%s' (U+%02X) nu poate apare la mijlocul unui cuvânt.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
ro: Caracterul '%s' (U+%02X) trebuie urmat de o literă din alfabet.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
ro: Caracterul '\r' (U+0D) nu poate apare la sfârșitul unui cuvânt. Aceasta înseamnă probabil că fișierul folosește EOL din MS-DOS în loc de EOL din Unix.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
ro: Condiția "%cond:1" nu garantează că "%strip:2" poate fi întotdeauna redusă (stripped).

en: The condition "%cond:1" is invalid.
ro: Condiția "%cond:1" este invalidă.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
ro: Conversia de la "%encod:1" la "%encod2:2" nu este suportat.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
ro: Directorul "%dir:1" nu poate fi deschis pentru citire.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
ro: Encoding-ul "%encod:1" nu este cunoscut.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
ro: Encoding-ul "%encod:1" nu este suportat.

en: The file "%file:1" can not be opened
ro: Fișierul "%file:1" nu poate fi deschis

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
ro: Fișierul "%file:1" nu poate fi deschis pentru citire.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
ro: Fișierul "%file:1" nu poate fi deschis pentru scriere.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
ro: Fișierul "%file:1" nu este în formatul potrivit.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
ro: Fișierul "%file:1" nu este în formatul potrivit. Așteptam ca fișierul să fie în "%exp:2" nu în "%got:3".

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
ro: Fișierul "%filter:1" nu conține nici un filtru.

en: The file name "%file:1" is invalid.
ro: Numele fișierului "%file:1" este invalid.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
ro: Filtrul "%filter:1" nu există.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
ro: Cheia "%key:1" nu ia nici un parametru când este prefixată de un "clear-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
ro: Cheia "%key:1" nu ia nici un parametru când este prefixată de un "dont-" or "disable-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
ro: Cheia "%key:1" nu ia nici un parametru când este prefixată de un "reset-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
ro: Cheia "%key:1" nu ia nici un parametru când este prefixată de un "enable-".

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
ro: Cheia "%key:1" nu este %accepted:2 și de aceea este invalidă.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
ro: Cheia "%key:1" nu este un boolean.

en: The key "%key:1" is not a list.
ro: Cheia "%key:1" nu este o listă.

en: The key "%key:1" is not a string.
ro: Cheia "%key:1" nu este un șir.

en: The key "%key:1" is not an integer.
ro: Cheia "%key:1" nu este un întreg.

en: The key "%key:1" is unknown.
ro: Cheia "%key:1" este necunoscută.

en: The language "%lang:1" is not known.
ro: Limba "%lang:1" nu este cunoscută.

en: The language "%lang:1" is not supported.
ro: Limba "%lang:1" nu este suportată.

en: The main word list is unavailable.
ro: Lista de cuvinte principală nu este disponibilă.

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
ro: Metoda "%what:1" nu este implementată în "%where:2".

en: The personal word list is unavailable.
ro: Lista de cuvinte personală nu este disponibilă.

en: The required field "name" is missing.
ro: Câmpul necesar "name" lipsește.

en: The session word list is unavailable.
ro: Lista de cuvinte de sesiune nu este disponibilă.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
ro: Sună-ca "%sl:2" nu este cunoscut.

en: The string "%str:1" is invalid.
ro: șirul "%str:1" este invalid.

en: The total length is larger than 240 characters.
ro: Lungimea totală e mai mare de 240 caractere.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
ro: Lungimea totală a cuvântului, cu datele "sună ca", e mai mare de 240 caractere.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
ro: Valoarea "%value:2" nu este %accepted:3 și de aceea este invalidă pentru "%key:1".

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
ro: Valoarea pentru opțiunea "%key:1" nu poate fi schimbată.

en: The word "%word:1" is invalid.
ro: Cuvântul "%word:1" este invalid.

en: There must be at least one "add" line.
ro: Trebuie să existe cel puțin o linie "add".

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
ro: Aceasta ar putea de asemenea însemna că fișierul "%s" nu a putut fi deschis pentru citire sau că nu există.

en: This is probably because:
ro: Aceasta probabil deoarece:

en: Time to load word list:
ro: Timp de încărcare a listei de cuvinte:

en: Unhandled Error:
ro: Eroare neprelucrată:

en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
ro: Tipuri de normalizare Unicode: none, nfd, nfc, comp

en: Unicode normalization required for current lang
ro: Normalizare Unicode necesară pentru limba curentă

en: Unknown Action: %s
ro: Acțiune necunoscută: %s

en: Unknown mode description key "%key:1".
ro: Cheie de descriere a modului necunoscută "%key:1".

en: Unknown mode: "%mode:1".
ro: Mod necunoscut: "%mode:1".

en: Usage: aspell [options] <command>
ro: Folosire: aspell [opțiuni] <comandă>

en: Use option modifiers only within named option.
ro: Folosește modificatori opțiune numai în opțiunea numită.

en: Version specifier missing key: "aspell".
ro: Specificator de versiune cu cheie lipsă : "aspell".

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
ro: AVERTISMENT: Nu pot intra în modul Nroff: %s

en: Warning: %s Skipping string.
ro: Avertisment: %s Săr peste șir.

en: Warning: %s Skipping word.
ro: Avertisment: %s sare cuvânt.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
ro: Avertisment: Îndepărtez affix-ul incorect '%s' din cuvântul %s.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
ro: Avertisment: Îndepărtez affix-ul incorect '%s' din cuvântul %s.

en: With:
ro: Cu:

en: Wrong endian order.
ro: Ordine endian-ă greșită.

en: Wrong soundslike version.
ro: Versiune "Sună ca" greșită.

en: Wrong soundslike.
ro: "Sună ca" greșit.

en: You must specify a file name.
ro: Trebuie să specificați un nume de fișier.

en: You must specify a parameter for "%s".
ro: Trebuie să specificați un parametru pentru "%s".

en: You must specify an action
ro: Trebuie să specificați o acțiune

en: Yy
ro: Dd

en: [options] is any of the following:
ro: [opțiuni] este oricare dintre următoarele:

en: a number between 0 and 1
ro: un număr între 0 și 1

en: a positive integer
ro: un întreg pozitiv

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
ro: un șir de 'o','O','p' sau 'P'

en: add or removes a filter
ro: adaugă sau șterge un filtru

en: attempts to clean words so that they are valid
ro: încarcă să curețe cuvintele astfel încât acestea să fie valide

en: avoid lossy conversions when normalization
ro: evită conversii cu pierderi la normalizare

en: base name of the main dictionary to use
ro: numele de bază al dicționarului principal de folosit

en: characters to insert when a word is split
ro: literele de inserat când un cuvânt este despărțit

en: check TeX comments
ro: verifică comentariile TeX

en: check if affix flags are valid
ro: verifică dacă marcajele affix sunt valide

en: check if words are valid
ro: verifică dacă cuvintele sunt valide

en: compute soundslike on demand rather than storing
ro: calculează variantele "sună ca" la nevoie, nu le stoca

en: consider camel case words legal
ro: consideră legale cuvintele în camel case

en: consider run-together words legal
ro: consideră cuvintele puse într-un cuvânt legale

en: context delimiters (separated by spaces)
ro: delimitator(i) de context (separați de spații)

en: create a backup file by appending ".bak"
ro: crează un fișier de rezervă adăugând ".bak"

en: create dictionary aliases
ro: crează director alias-uri

en: create missing root/affix combinations
ro: crează combinațiile rădăcină/affix ce lipsesc

en: deprecated, use lang instead
ro: depăsit, folosiți lang în schimb

en: dlopen returned "%return:1".
ro: dlopen a returnat "%return:2".

en: either "true" or "false"
ro: fie "true" fie "false"

en: email quote characters
ro: caracter citare în email

en: enable Unicode normalization
ro: permite normalizarea Unicode

en: enable warnings
ro: permite avertismente

en: encoding to expect data to be in
ro: encoding în care se așteaptă datele

en: enter Email mode.
ro: intră mod Email.

en: enter HTML mode.
ro: intră mod HTML.

en: enter Markdown mode.
ro: intră în modul Markdown.

en: enter Nroff mode.
ro: intră mod Nroff.

en: enter TeX mode.
ro: intră mod TeX.

en: experimental filter for hiding delimited contexts
ro: filtru experimental pentru ascunderea contexte delimitate

en: extra dictionaries to use
ro: extra dicționare de folosit

en: extra information for the word list
ro: informație suplimentară pentru lista de cuvinte

en: files with list of extra words to accept
ro: fișiere cu liste de cuvinte extra de acceptat

en: filter for Markdown/CommonMark documents
ro: filtru pentru documente Markdown/CommonMark

en: filter for dealing with HTML documents
ro: filtru de procesare a documentelor HTML

en: filter for dealing with Nroff documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor Nroff

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor TeX/LaTeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor Texinfo

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor SGML/XML generice

en: filter for skipping quoted text in email messages
ro: filtru pentru ignorarea textelor din citate din mesajele de email

en: filter mode
ro: mod filtru

en: filter to skip URL like constructs
ro: filtru pentru ignorarea construcțiilor gen URL

en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
ro: ignoră accente la verificarea cuvintelor -- DEOCAMDATĂ IGNORAT

en: ignore case when checking words
ro: ignoră litere mari/mici la verificarea cuvintelor

en: ignore commands to store replacement pairs
ro: ignoră comenzi de păstrare a perechilor de înlocuiri

en: ignore words <= n chars
ro: ignoră cuvinte <= n litere

en: in the form "<name> <value>"
ro: în forma "<nume> <valoare>"

en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
ro: indicator pentru marcajele de affix în listele de cuvinte -- DEOCAMDATĂ IGNORAT

en: integer
ro: întreg

en: is not one of the allowed types
ro: nu este unul dintre tipurile permise

en: keyboard definition to use for typo analysis
ro: definiția tastaturii de folosit pentru analiza tastării

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
ro: mapare tastatură pentru modul verificare: "aspell" sau "ispell"

en: language code
ro: cod limbă

en: list
ro: listă

en: location for personal files
ro: locația fișierelor personale

en: location of language data files
ro: locația fișierelor de date pentru limbi

en: location of local language data files
ro: locația fișierelor locale de date pentru limbi

en: location of main configuration file
ro: locația fișierului principal de configurare

en: location of the main word list
ro: locația listei de cuvinte principală

en: main configuration file
ro: fișier principal de configurare

en: maximum number that can be strung together
ro: număr maxim care pot fi legate împreună

en: minimal length of interior words
ro: lungime minimă a cuvintelor interioare

en: mode for checking C++ comments and string literals
ro: mod pentru verificarea comentariilor C++ și șirurilor literare

en: mode for checking HTML documents
ro: mod pentru verificarea documentelor HTML

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
ro: mod pentru verificarea documentelor Markdown/CommonMark

en: mode for checking Nroff documents
ro: mod pentru verificarea documentelor Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
ro: mod pentru verificarea comentariilor Perl și a șirurilor literare

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
ro: mod pentru verificarea documentelor TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
ro: mod pentru verificarea documentelor Texinfo

en: mode for checking generic SGML/XML documents
ro: mod pentru verificare documentelor SGML/XML generice

en: mode for skipping quoted text in email messages
ro: mod pentru ignorarea textelor citate în mesaje email

en: mode to check any lines starting with a #
ro: mod pentru verificarea liniilor ce încep cu un #

en: mode to disable all filters
ro: mod pentru deactivarea tuturor filtrelor

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
ro: mod de ignorat construcții de tip URL (mod implicit)

en: no longer used
ro: nu mai este folosit

en: not a version number
ro: nu este un număr de versiune

en: num chars that can appear before the quote char
ro: num caractere ce pot apare înainte de caracterul citare

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
ro: una dintre ultra, fast, normal, slow sau bad-spellers

en: partially expand affixes for better suggestions
ro: expandează parțial affix-ele pentru sugestii mai bune

en: path(s) aspell looks for filters
ro: cale/căi unde aspell caută filtre

en: personal configuration file
ro: fișiere de configurare personal

en: personal dictionary file name
ro: nume fișier dicționar personal

en: prefix directory
ro: director prefix

en: remove invalid affix flags
ro: îndepărtează marcajele affix invalide

en: replacements list file name
ro: nume fișier cu lista de înlocuiri

en: reverse the order of the suggest list
ro: schimbă ordinea listei de sugestii

en: save replacement pairs on save all
ro: salvează perechile de înlocuiri la salvează tot

en: search order for modules
ro: aaută ordinea pentru module

en: search path for word list information files
ro: cale căutare pentru fisierele cu informații despre listele de cuvinte

en: set module name
ro: setează nume modul

en: set the prefix based on executable location
ro: setează prefixul bazat pe locația executabilului

en: size of the word list
ro: dimensiunea listei de cuvinte

en: skip invalid words
ro: sări peste cuvintele invalide

en: skip link labels in link reference definitions
ro: omite etichetele legăturii în definițiile de referință ale legăturii

en: string
ro: șir

en: suggest possible replacements
ro: sugerează înlocuiri posibile

en: suggestion mode
ro: mod suggestie

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
ro: suportă tag-uri aplicate multiplelor linii în afara blocurilor HTML

en: swaps visible and invisible text
ro: schimbă între ele textele vizibile și invizibile

en: time load time and suggest time in pipe mode
ro: cronometrează timpul de încărcare și sugerează timpul în modul pipe

en: use affix compression when creating dictionaries
ro: folosește compresia affix-elor la crearea dicționarelor

en: use byte offsets instead of character offsets
ro: folosește offset-uri în octeți în loc de offset-uri în caractere

en: use personal, replacement & session dictionaries
ro: folosește dicționarele personale, de înlocuire și de sesiune

en: use replacement tables, override sug-mode default
ro: folosește tabele de înlocuiri, ignoră sug-mode implicit

en: use typo analysis, override sug-mode default
ro: folosește analiza tastării, ignoră sug-mode implicit
