iso_3166-2 - en to sk translation catalogue (221 entries)

en: 'Ajmān
sk: Adžmán [Ajmán]

en: Abkhazia
sk: Abcházsko

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
sk: Abú Zabí [Abú Dhabí]

en: Adygeya, Respublika
sk: Adygejsko

en: Ajaria
sk: Adžarsko

en: Al Fujayrah
sk: Fudžajra

en: Alaska
sk: Alijaška

en: Altay, Respublika
sk: Altajsko

en: Altayskiy kray
sk: Altajský kraj

en: American Samoa
sk: Americká Samoa

en: Amurskaya oblast'
sk: Amurská oblasť

en: Andalucía
sk: Andalúzia

en: Aragón
sk: Aragónsko

en: Arkhangel'skaya oblast'
sk: Archangeľská oblasť

en: Ash Shāriqah
sk: Šardžá [Aš-Šárika]

en: Astrakhanskaya oblast'
sk: Astrachánska oblasť

en: Asturias, Principado de
sk: Astúrske kniežatstvo

en: Baker Island
sk: Baker

en: Baranya
sk: Baranská župa

en: Basel-Landschaft
sk: Bazilej-vidiek

en: Basel-Stadt
sk: Bazilej-mesto

en: Bashkortostan, Respublika
sk: Baškirsko

en: Bayern
sk: Bavorsko

en: Belgorodskaya oblast'
sk: Belgorodská oblasť

en: Berlin
sk: Berlín

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
sk: Bjelovarsko-bilogorská župa

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
sk: Boršodsko-abovsko-zemplínska župa

en: Brandenburg
sk: Brandenbursko

en: Bremen
sk: Brémy

en: Bresckaja voblasć
sk: Brestská oblasť

en: Brodsko-posavska županija
sk: Brodsko-posávska župa

en: Bryanskaya oblast'
sk: Brianska oblasť

en: Buryatiya, Respublika
sk: Buriatsko

en: Bács-Kiskun
sk: Báčsko-malokumánska župa

en: Békés
sk: Békešská župa

en: Békéscsaba
sk: Békešská Čaba

en: California
sk: Kalifornia

en: Canarias
sk: Kanárske ostrovy

en: Castilla y León
sk: Kastília-León

en: Castilla-La Mancha
sk: Kastília-La Mancha

en: Catalunya
sk: Katalánsko

en: Chechenskaya Respublika
sk: Čečensko

en: Chelyabinskaya oblast'
sk: Čeľabinská oblasť

en: Chuvashskaya Respublika
sk: Čuvašsko

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
sk: Buenos Aires

en: Csongrád
sk: Čongrádska župa

en: Dagestan, Respublika
sk: Dagestan

en: Debrecen
sk: Debrecín

en: District of Columbia
sk: Federálny dištrikt Kolumbia

en: Djibouti
sk: Džibutsko

en: Dubayy
sk: Dubaj

en: Dubrovačko-neretvanska županija
sk: Dubrovnícko-neretvianska župa

en: Eger
sk: Jáger

en: Extremadura
sk: Estremadura

en: Fejér
sk: (Stolično)Belehradská župa

en: Fribourg
sk: Freiburg

en: Galicia
sk: Galícia

en: Genève
sk: Ženeva

en: Győr
sk: Ráb

en: Győr-Moson-Sopron
sk: Rábsko-mošonsko-šopronská župa

en: Hajdú-Bihar
sk: Hajducko-bihárska župa

en: Hawaii
sk: Havaj

en: Hessen
sk: Hesensko

en: Heves
sk: Hevešská župa

en: Homieĺskaja voblasć
sk: Minská oblasť

en: Horad Minsk
sk: Minsk

en: Howland Island
sk: Howland

en: Hrodzienskaja voblasć
sk: Hrodnianska oblasť

en: Illes Balears
sk: Baleáry

en: Irkutiskaya oblast'
sk: Irkutská oblasť

en: Istarska županija
sk: Istrijská župa

en: Ivanovskaya oblast'
sk: Ivanovská oblasť

en: Jarvis Island
sk: Jarvis

en: Johnston Atoll
sk: Johnston

en: Jász-Nagykun-Szolnok
sk: Jasovsko-veľkokumánsko-solnocká župa

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
sk: Kabardsko-Balkarsko

en: Kaliningradskaya oblast'
sk: Kaliningradská oblasť

en: Kalmykiya, Respublika
sk: Kalmycko

en: Kaluzhskaya oblast'
sk: Kalužská oblasť

en: Kamchatskiy kray
sk: Kamčatský kraj

en: Kaposvár
sk: Kapošvár

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
sk: Karačajsko-Čerkesko

en: Kareliya, Respublika
sk: Karelsko

en: Karlovačka županija
sk: Karlovecká župa

en: Kemerovskaya oblast'
sk: Kemerovská oblasť

en: Khabarovskiy kray
sk: Chabarovský kraj

en: Khakasiya, Respublika
sk: Chakasko

en: Kingman Reef
sk: Kingmanreef

en: Kirovskaya oblast'
sk: Kirovská oblasť

en: Komi, Respublika
sk: Komijsko

en: Komárom-Esztergom
sk: Komárňansko-ostrihomská župa

en: Koprivničko-križevačka županija
sk: Koprivnicko-križevatská župa

en: Kostromskaya oblast'
sk: Kostromská oblasť

en: Krapinsko-zagorska županija
sk: Krapinsko-zagorská župa

en: Krasnodarskiy kray
sk: Krasnodarský kraj

en: Krasnoyarskiy kray
sk: Krasnojarský kraj

en: Kurganskaya oblast'
sk: Kurganská oblasť

en: Kurskaya oblast'
sk: Kurská oblasť

en: Kärnten
sk: Korutánsko

en: Leningradskaya oblast'
sk: Leningradská oblasť

en: Lipetskaya oblast'
sk: Lipecká oblasť

en: Ličko-senjska županija
sk: Licko-senjská župa

en: Luxembourg
sk: Luxembursko

en: Madrid, Comunidad de
sk: Madrid

en: Magadanskaya oblast'
sk: Magadanská oblasť

en: Mahilioŭskaja voblasć
sk: Mahiľovská oblasť

en: Mariy El, Respublika
sk: Marijsko

en: Martinique
sk: Martinik

en: Mecklenburg-Vorpommern
sk: Meklenbursko-Predpomoransko

en: Međimurska županija
sk: Medzimurská župa

en: Midway Islands
sk: Midway

en: Minskaja voblasć
sk: Minská oblasť

en: Miskolc
sk: Miškovec

en: Mordoviya, Respublika
sk: Mordviansko

en: Moskovskaya oblast'
sk: Moskovská oblasť

en: Murmanskaya oblast'
sk: Murmanská oblasť

en: Málaga
sk: Malaga

en: Nagykanizsa
sk: Veľká Kaniža

en: Navassa Island
sk: Navassa

en: New Mexico
sk: Nové Mexiko

en: Nidwalden
sk: Unterwalden nid dem Wald

en: Niedersachsen
sk: Dolné Sasko

en: Niederösterreich
sk: Dolné Rakúsko

en: Nizhegorodskaya oblast'
sk: Nižnonovgorodská oblasť

en: Nordrhein-Westfalen
sk: Severné Porýnie - Vestfálsko

en: North Carolina
sk: Severná Karolína

en: North Dakota
sk: Severná Dakota

en: Northern Mariana Islands
sk: Spoločenstvo ostrovov Severné Mariány

en: Novgorodskaya oblast'
sk: Novgorodská oblasť

en: Novosibirskaya oblast'
sk: Novosibirská oblasť

en: Nyíregyháza
sk: Níreďháza

en: Nógrád
sk: Novohradská župa

en: Oberösterreich
sk: Horné Rakúsko

en: Obwalden
sk: Unterwalden ob dem Wald

en: Omskaya oblast'
sk: Omská oblasť

en: Orenburgskaya oblast'
sk: Orenburská oblasť

en: Orlovskaya oblast'
sk: Oriolska oblasť

en: Osječko-baranjska županija
sk: Osijecko-baranjská župa

en: Palmyra Atoll
sk: Palmyra

en: Pennsylvania
sk: Pensylvánia

en: Penzenskaya oblast'
sk: Penzianska oblasť

en: Permskiy kray
sk: Permský kraj

en: Pest
sk: Peštianska župa

en: Požeško-slavonska županija
sk: Požecko-slavónska župa

en: Primorskiy kray
sk: Prímorský kraj

en: Primorsko-goranska županija
sk: Prímorsko-gorskokotarská župa

en: Pskovskaya oblast'
sk: Pskovská oblasť

en: Puerto Rico
sk: Portorické spoločenstvo

en: Ra’s al Khaymah
sk: Rás al-Chajmá

en: Região Autónoma da Madeira
sk: Madeira

en: Respublika Ingushetiya
sk: Ingušsko

en: Rheinland-Pfalz
sk: Porýnie-Falcko

en: Rhône
sk: Rhôna

en: Rostovskaya oblast'
sk: Rostovská oblasť

en: Ryazanskaya oblast'
sk: Riazanská oblasť

en: Saarland
sk: Sársko

en: Sachsen
sk: Sasko

en: Sachsen-Anhalt
sk: Sasko-Anhaltsko

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
sk: Jakutsko

en: Sakhalinskaya oblast'
sk: Sachalinská oblasť

en: Salgótarján
sk: Šalgov-Tarjany [Šalgotarján]

en: Salzburg
sk: Salzbursko

en: Samaraskaya oblast'
sk: Samarská oblasť

en: San Marino
sk: San Maríno

en: Sankt-Peterburg
sk: Petrohrad

en: Santa Cruz
sk: Santa Cruz de Tenerife

en: Saratovskaya oblast'
sk: Saratovská oblasť

en: Schleswig-Holstein
sk: Šlezvicko-Holštajnsko

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
sk: Severné Osetsko

en: Sisačko-moslavačka županija
sk: Sisacko-moslavinská župa

en: Smolenskaya oblast'
sk: Smolenská oblasť

en: Somogy
sk: Šomodská župa

en: Sopron
sk: Šopron

en: South Carolina
sk: Južná Karolína

en: South Dakota
sk: Južná Dakota

en: Splitsko-dalmatinska županija
sk: Splitsko-dalmatínska župa

en: Stavropol'skiy kray
sk: Stavropoľský kraj

en: Steiermark
sk: Štajersko

en: Sverdlovskaya oblast'
sk: Sverdlovská oblasť

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
sk: Sabolčsko-satmársko-berežská župa

en: Szeged
sk: Segedín

en: Székesfehérvár
sk: Stoličný Belehrad

en: Tambovskaya oblast'
sk: Tambovská oblasť

en: Tatarstan, Respublika
sk: Tatársko

en: Tirol
sk: Tirolsko

en: Tolna
sk: Tolnianska župa

en: Tomskaya oblast'
sk: Tomská oblasť

en: Tul'skaya oblast'
sk: Tulská oblasť

en: Tverskaya oblast'
sk: Tverská oblasť

en: Tyumenskaya oblast'
sk: Ťumenská oblasť

en: Tyva, Respublika [Tuva]
sk: Tuviansko

en: T’bilisi
sk: Tbilisi

en: Udmurtskaya Respublika
sk: Udmurtsko

en: Ul'yanovskaya oblast'
sk: Ulianovská oblasť

en: Umm al Qaywayn
sk: Umm al-Kuvajn

en: United Kingdom
sk: Spojené kráľovstvo

en: United States Minor Outlying Islands
sk: Menšie odľahlé ostrovy Spojených štátov

en: Valencia / València
sk: Valencia

en: Varaždinska županija
sk: Varaždínska župa

en: Vas
sk: Vašská župa (Železná župa)

en: Veszprém (county)
sk: Vesprémska župa

en: Viciebskaja voblasć
sk: Vicebská oblasť

en: Virgin Islands
sk: Panenské ostrovy Spojených štátov

en: Virginia
sk: Virgínia

en: Virovitičko-podravska županija
sk: Viroviticko-podrávska župa

en: Vladimirskaya oblast'
sk: Vladimírska oblasť

en: Volgogradskaya oblast'
sk: Volgogradská oblasť

en: Vologodskaya oblast'
sk: Vologdská oblasť

en: Vorarlberg
sk: Vorarlbersko

en: Voronezhskaya oblast'
sk: Voronežská oblasť

en: Vukovarsko-srijemska županija
sk: Vukovarsko-sriemska župa

en: Wake Island
sk: Wake

en: West Virginia
sk: Západná Virgínia

en: Wien
sk: Viedeň

en: Yaroslavskaya oblast'
sk: Jaroslavlianska oblasť

en: Zabajkal'skij kraj
sk: Zabajkalský kraj

en: Zadarska županija
sk: Zadarská župa

en: Zagrebačka županija
sk: Záhrebská župa

en: Zakynthos
sk: Zakynthos [Zakyntos]

en: Zala
sk: Zalianska župa

en: Šibensko-kninska županija
sk: Šibenicko-kninská župa
