iso_3166-1 - en to vi translation catalogue (409 entries)

en: Afghanistan
vi: A Phú Hãn

en: Albania
vi: An-ba-ni

en: Algeria
vi: An-giê-ri

en: American Samoa
vi: Xa-mô-a Mỹ

en: Andorra
vi: Ăn-đoa-râ

en: Angola
vi: Ăng-gô-la

en: Anguilla
vi: Ăng-ouí-la

en: Antarctica
vi: Nam Cực

en: Antigua and Barbuda
vi: Ănh-thí-gua và Ba-bu-đa

en: Arab Republic of Egypt
vi: Cộng hoà A-rập Ai-cập

en: Argentina
vi: Á-căn-đình

en: Argentine Republic
vi: Cộng hoà Á-căn-đình

en: Armenia
vi: Ac-mê-ni

en: Aruba
vi: Ă-ru-ba

en: Australia
vi: Úc

en: Austria
vi: Ao

en: Azerbaijan
vi: Ai-xợ-bai-gianh

en: Bahamas
vi: Ba-ha-ma

en: Bahrain
vi: Ba-rainh

en: Bangladesh
vi: Bang-la-đesợ

en: Barbados
vi: Bă-ba-đôxợ

en: Belarus
vi: Be-la-ruxợ

en: Belgium
vi: Bỉ

en: Belize
vi: Bê-li-xê

en: Benin
vi: Bê-ninh

en: Bermuda
vi: Be-mu-đa

en: Bhutan
vi: Bu-thănh

en: Bolivarian Republic of Venezuela
vi: Nước Cộng Hoà Bo-li-va-ri Vê-nê-xu-ê-la

en: Bolivia
vi: Bô-li-vi-a

en: Bolivia, Plurinational State of
vi: Bô-li-vi-a, Quốc gia Đa Dân tộc

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
vi: Bông-Ne, Xin E-u-xờ-ta-ti-tút và Xa-ba

en: Bosnia and Herzegovina
vi: Bô-xni-a và Hẻ-xê-gô-vi-na

en: Botswana
vi: Bốt-xoă-na

en: Bouvet Island
vi: Quần đảo Bu-vê

en: Brazil
vi: Bra-xin

en: British Indian Ocean Territory
vi: Miền Đại Dương Ấn-độ Anh

en: British Virgin Islands
vi: Quần Đảo Vơ-chin Anh

en: Brunei Darussalam
vi: Bợru-này Đa-ru-xa-làm

en: Bulgaria
vi: Bua-ga-ri

en: Burkina Faso
vi: Buốc-khi-na Pha-xô

en: Burundi
vi: Bu-run-đi

en: Cambodia
vi: Căm Bốt

en: Cameroon
vi: Ca-mơ-runh

en: Canada
vi: Ca-na-đa

en: Cayman Islands
vi: Quần đảo Cay-man

en: Central African Republic
vi: Nước Cộng Hoà Trung Phi

en: Chad
vi: Chê-đ

en: Chile
vi: Chi-lê

en: China
vi: Trung Quốc

en: Christmas Island
vi: Đảo Kh-ri-xợ-mà-xợ

en: Cocos (Keeling) Islands
vi: Quần đảo Co-co-xợ (Khi-lịng)

en: Colombia
vi: Cô-lôm-bi-a

en: Commonwealth of Dominica
vi: Liên bang Đô-mi-ni-cạ

en: Commonwealth of the Bahamas
vi: Liên bang Ba-ha-ma

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
vi: Liên Bang Bắc Quần Đảo Ma-ri-a-na

en: Comoros
vi: Cô-mô-rô-xợ

en: Congo
vi: Công-gô

en: Congo, The Democratic Republic of the
vi: Cộng hoà Dân chủ Công-gô

en: Cook Islands
vi: Quần đảo Khu-khợ

en: Costa Rica
vi: Cốt-x-tha Ri-ca

en: Croatia
vi: Cợ-rô-a-ti-a

en: Cuba
vi: Cu-ba

en: Curaçao
vi: Cu-ra-cao

en: Cyprus
vi: Síp

en: Czech Republic
vi: Cộng hoà Séc

en: Côte d'Ivoire
vi: Cốt đi-vouă

en: Democratic People's Republic of Korea
vi: Cộng hoà Nhân dân Dân chủ Bắc Hàn

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
vi: Nước Cộng Hoà Nhân Dân Xao Tô-mê và Pợ-rin-xi-pê

en: Democratic Republic of Timor-Leste
vi: Nước Cộng Hoà Dân Chủ Thi-moa Le-xợ-te

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
vi: Cộng Hoà Xã hội Nhân Dân Tích Lan

en: Denmark
vi: Đan Mạch

en: Djibouti
vi: Gi-bu-ti

en: Dominica
vi: Đô-mi-ni-cạ

en: Dominican Republic
vi: Cộng hoà Đô-mi-ni-cạ

en: Eastern Republic of Uruguay
vi: Cộng hoà Đông U-ru-guay

en: Ecuador
vi: Ê-cu-a-đoa

en: Egypt
vi: Ai Cập

en: El Salvador
vi: En-xan-va-đoa

en: Equatorial Guinea
vi: Ghi-nê Xích Đạo

en: Eritrea
vi: Ê-ri-tơ-rê-a

en: Estonia
vi: E-xợ-tô-ni-a

en: Ethiopia
vi: Ê-ti-ô-pi-a

en: Falkland Islands (Malvinas)
vi: Quần Đảo Phoa-kh-lận-đợ (Man-vi-na)

en: Faroe Islands
vi: Quần đảo Pha-rô

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
vi: Cộng hoà Nhân dân Liên bang Ê-ti-ô-pi-a

en: Federal Democratic Republic of Nepal
vi: Cộng hoà Nhân dân Liên bang Ne-pan

en: Federal Republic of Germany
vi: Cộng hoà Liên bang Đức

en: Federal Republic of Nigeria
vi: Cộng hoà Liên bang Ni-giê-ri-a

en: Federal Republic of Somalia
vi: Cộng hoà Liên bang Xo-ma-li

en: Federated States of Micronesia
vi: Liên Bang Mi-khợ-rô-nê-xi-a

en: Federative Republic of Brazil
vi: Cộng hoà Liên bang Bra-xin

en: Fiji
vi: Phi-gi

en: Finland
vi: Phần Lan

en: France
vi: Pháp

en: French Guiana
vi: Ghi-a-na Pháp

en: French Polynesia
vi: Pô-li-nê-xi Pháp

en: French Republic
vi: Cộng hoà Pháp

en: French Southern Territories
vi: Miền Nam Pháp

en: Gabon
vi: Ga-bon

en: Gabonese Republic
vi: Nước Cộng Hoà Ga-bon

en: Gambia
vi: Găm-bi-a

en: Georgia
vi: Gi-oa-gi-a

en: Germany
vi: Đức

en: Ghana
vi: Ga-na

en: Gibraltar
vi: Gi-boa-tha

en: Grand Duchy of Luxembourg
vi: Đất công tước trên Lục Xâm Bảo

en: Greece
vi: Hy Lạp

en: Greenland
vi: Đảo Băng

en: Grenada
vi: Gợ-rê-na-đa

en: Guadeloupe
vi: Gu-a-đe-lup

en: Guam
vi: Gu-ăm

en: Guatemala
vi: Gua-tê-ma-la

en: Guernsey
vi: Gơnh-xị

en: Guinea
vi: Ghi-nê

en: Guinea-Bissau
vi: Ghi-nê Bi-xau

en: Guyana
vi: Guy-a-na

en: Haiti
vi: Ha-i-ti

en: Hashemite Kingdom of Jordan
vi: Vương Quốc Ha-se-mai-th Gi-oa-đanh

en: Heard Island and McDonald Islands
vi: Đảo He-ợ-đợ và Quần Đảo Mợc-đo-nậ-đợ

en: Hellenic Republic
vi: Nước Cộng Hoà Hy Lạp

en: Holy See (Vatican City State)
vi: Toà Thánh (Bang Thành Phố Va-ti-canh)

en: Honduras
vi: Hôn-đu-ra-xợ

en: Hong Kong
vi: Hông Kông

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
vi: Miền Quản Lý Đặc Biệt Hông Kông của Trung Quốc

en: Hungary
vi: Hun-ga-ri

en: Iceland
vi: Băng Đảo

en: Independent State of Papua New Guinea
vi: Quốc Gia Độc Lập Papua New Guinea

en: Independent State of Samoa
vi: Quốc Gia Độc Lập Xa-mô-a

en: India
vi: Ấn-độ

en: Indonesia
vi: Nam Dương

en: Iran, Islamic Republic of
vi: Ba Tư, Cộng hoà Hồi giáo

en: Iraq
vi: I-rắc

en: Ireland
vi: Ái Nhĩ Lan

en: Islamic Republic of Afghanistan
vi: Cộng Hoà Hồi Giáo A Phú Hãn

en: Islamic Republic of Iran
vi: Cộng hoà Hồi giáo Ba Tư

en: Islamic Republic of Mauritania
vi: Cộng hoà Hồi giáo Mô-ri-ta-ni-a

en: Islamic Republic of Pakistan
vi: Nước Cộng Hoà Hồi Giáo Pa-ki-xợ-thănh

en: Isle of Man
vi: Đảo Man

en: Israel
vi: Do Thái

en: Italian Republic
vi: Nước Cộng Hoà Ý

en: Italy
vi: Ý

en: Jamaica
vi: Gia-mê-ca

en: Japan
vi: Nhật

en: Jersey
vi: Giơ-xị

en: Jordan
vi: Gi-oa-đanh

en: Kazakhstan
vi: Kha-xa-kh-x-thanh

en: Kenya
vi: Khi-ni-a

en: Kingdom of Bahrain
vi: Vương Quốc Ba-rainh

en: Kingdom of Belgium
vi: Vương quốc Bỉ

en: Kingdom of Bhutan
vi: Vương Quốc Bu-thănh

en: Kingdom of Cambodia
vi: Vương Quốc Căm Bốt

en: Kingdom of Denmark
vi: Vương Quốc Đan Mạch

en: Kingdom of Lesotho
vi: Vương quốc Lê-xô-thô

en: Kingdom of Morocco
vi: Vương Quốc Mo-ro-cô

en: Kingdom of Norway
vi: Vương Quốc Na Uy

en: Kingdom of Saudi Arabia
vi: Vương quốc A-rập Xau-đi

en: Kingdom of Spain
vi: Vương Quốc Tay Ban Nha

en: Kingdom of Sweden
vi: Vương quốc Thuỵ Điển

en: Kingdom of Thailand
vi: Vương Quốc Thái Lan

en: Kingdom of Tonga
vi: Vương quốc Tông-ga

en: Kingdom of the Netherlands
vi: Vương Quốc Hoà Lan

en: Kiribati
vi: Ki-ri-ba-ti

en: Korea, Democratic People's Republic of
vi: Bắc Hàn, Cộng hoà Nhân dân Dân chủ

en: Korea, Republic of
vi: Cộng hoà Nam Hàn

en: Kuwait
vi: Cu-ouai-thợ

en: Kyrgyz Republic
vi: Nước Cộng Hoà Khư-rơ-gư-xtanh

en: Kyrgyzstan
vi: Khư-rơ-gư-xtanh

en: Lao People's Democratic Republic
vi: Cộng hoà Nhân dân Dân chủ Lào

en: Latvia
vi: Lát-vi-a

en: Lebanese Republic
vi: Nước Cộng Hoà Le-ba-non

en: Lebanon
vi: Le-ba-non

en: Lesotho
vi: Lê-xô-thô

en: Liberia
vi: Li-bê-ri-a

en: Libya
vi: Li-bi

en: Liechtenstein
vi: Likh-ten-xtainh

en: Lithuania
vi: Li-tu-a-ni-a

en: Luxembourg
vi: Lục Xâm Bảo

en: Macao
vi: Ma-cao

en: Macao Special Administrative Region of China
vi: Miền Quản Lý Đặc Biệt Ma-cao của Trung Quốc

en: Madagascar
vi: Ma-đa-ga-xợ-ca

en: Malawi
vi: Ma-la-uy

en: Malaysia
vi: Ma-lai-xi-a

en: Maldives
vi: Mal-đi-vợx

en: Mali
vi: Ma-li

en: Malta
vi: Moa-ta

en: Marshall Islands
vi: Quần Đảo Ma-san

en: Martinique
vi: Ma-thi-ni-khợ

en: Mauritania
vi: Mô-ri-ta-ni-a

en: Mauritius
vi: Mô-ri-sơ-xợ

en: Mayotte
vi: May-o-thợ

en: Mexico
vi: Mê-hi-cô

en: Micronesia, Federated States of
vi: Mi-khợ-rô-nê-xi-a, Liên Bang

en: Moldova
vi: Mon-đô-va

en: Moldova, Republic of
vi: Nước Cộng Hoà Mổ-đô-vạ

en: Monaco
vi: Mo-na-cô

en: Mongolia
vi: Mông Cổ

en: Montenegro
vi: Mon-te-nê-gợ-rô

en: Montserrat
vi: Mon-xe-rạc

en: Morocco
vi: Mo-ro-cô

en: Mozambique
vi: Mô-xam-bí-khợ

en: Myanmar
vi: Miến Điện

en: Namibia
vi: Na-mi-bi-a

en: Nauru
vi: Nau-ru

en: Nepal
vi: Nê-pan

en: Netherlands
vi: Hoà Lan

en: New Caledonia
vi: Niu Ca-lê-đô-ni-a

en: New Zealand
vi: Niu Xi-lân

en: Nicaragua
vi: Ni-ca-ra-gua

en: Niger
vi: Ni-gie

en: Nigeria
vi: Ni-giê-ri-a

en: Niue
vi: Ni-u-e

en: Norfolk Island
vi: Đảo Noa-phọ-khợ

en: Northern Mariana Islands
vi: Bắc Quần Đảo Ma-ri-a-na

en: Norway
vi: Na Uy

en: Oman
vi: Ô-man

en: Pakistan
vi: Pa-ki-xợ-thănh

en: Palau
vi: Pa-lau

en: Palestine, State of
vi: Palestine, quốc gia

en: Panama
vi: Pa-na-ma

en: Papua New Guinea
vi: Pa-pu-a Niu Ghi-nê

en: Paraguay
vi: Pa-ra-guay

en: People's Democratic Republic of Algeria
vi: Cộng Hoà Dân Chủ Nhân Dân An-giê-ri

en: People's Republic of Bangladesh
vi: Nước Cộng Hoà Nhân Dân Bang-la-đesợ

en: People's Republic of China
vi: Nước Cộng Hoà Nhân Dân Trung Quốc

en: Peru
vi: Pê-ru

en: Philippines
vi: Phi-li-pi-nợ

en: Pitcairn
vi: Pi-thợ-khenh

en: Plurinational State of Bolivia
vi: Quốc gia Đa Dân tộc Bô-li-vi-a

en: Poland
vi: Ba Lan

en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

en: Portuguese Republic
vi: Nước Cộng Hoà Bồ Đào Nha

en: Principality of Andorra
vi: Chức vương Ăn-đoa-râ

en: Principality of Liechtenstein
vi: Chức Vương Likh-ten-xtainh

en: Principality of Monaco
vi: Chức Vương Mo-na-cô

en: Puerto Rico
vi: Pu-éc-thô Ri-cô

en: Qatar
vi: Ca-tă

en: Republic of Albania
vi: Cộng Hoà An-ba-ni

en: Republic of Angola
vi: Cộng hoà Ăng-gô-la

en: Republic of Armenia
vi: Nước Cộng Hoà Ac-mê-ni

en: Republic of Austria
vi: Cộng hoà Ao

en: Republic of Azerbaijan
vi: Nước Cộng Hoà Ai-xợ-bai-gianh

en: Republic of Belarus
vi: Nước Cộng Hoà Be-la-ruxợ

en: Republic of Benin
vi: Cộng hoà Bê-ninh

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
vi: Nước Cộng Hoà Bô-xni-a và Hẻ-xê-gô-vi-na

en: Republic of Botswana
vi: Nước Cộng Hoà Bốt-xoă-na

en: Republic of Bulgaria
vi: Nước Cộng Hoà Bua-ga-ri

en: Republic of Burundi
vi: Cộng hoà Bu-run-đi

en: Republic of Cameroon
vi: Nước Cộng Hoà Ca-mơ-runh

en: Republic of Chad
vi: Nước Cộng Hoà Chê-đ

en: Republic of Chile
vi: Cộng hoà Chi-lê

en: Republic of Colombia
vi: Cộng hoà Cô-lôm-bi-a

en: Republic of Costa Rica
vi: Cộng hoà Cốt-x-tha Ri-ca

en: Republic of Croatia
vi: Nước Cộng Hoà Cợ-rô-a-ti-a

en: Republic of Cuba
vi: Cộng hoà Cu-ba

en: Republic of Cyprus
vi: Cộng hoà Síp

en: Republic of Côte d'Ivoire
vi: Cộng Hoà Cốt đi-vouă

en: Republic of Djibouti
vi: Cộng hoà Gi-bu-ti

en: Republic of Ecuador
vi: Cộng hoà Ê-cu-a-đoa

en: Republic of El Salvador
vi: Nước Cộng Hoà  En-xan-va-đoa

en: Republic of Equatorial Guinea
vi: Nước Cộng Hoà Ghi-nê Xích Đạo

en: Republic of Estonia
vi: Nước Cộng Hoà E-xợ-tô-ni-a

en: Republic of Fiji
vi: Cộng hoà Phi gi

en: Republic of Finland
vi: Nước Cộng Hoà Phần Lan

en: Republic of Ghana
vi: Cộng hoà Ga-na

en: Republic of Guatemala
vi: Cộng hoà Gua-tê-ma-la

en: Republic of Guinea
vi: Cộng hoà Ghi-nê

en: Republic of Guinea-Bissau
vi: Nước Cộng Hoà Ghi-nê Bi-xau

en: Republic of Guyana
vi: Cộng hoà Guy-a-na

en: Republic of Haiti
vi: Cộng hoà Ha-i-ti

en: Republic of Honduras
vi: Nước Cộng Hoà Hôn-đu-ra-xợ

en: Republic of Iceland
vi: Nước Cộng Hoà Băng Đảo

en: Republic of India
vi: Cộng hoà Ấn-độ

en: Republic of Indonesia
vi: Cộng hoà Nam Dương

en: Republic of Iraq
vi: Cộng hoà I-rắc

en: Republic of Kazakhstan
vi: Nước Cộng Hoà Kha-xa-kh-x-thanh

en: Republic of Kenya
vi: Cộng hoà Khi-nia

en: Republic of Kiribati
vi: Cộng hoà Ki-ri-ba-ti

en: Republic of Latvia
vi: Cộng hoà Lát-vi-a

en: Republic of Liberia
vi: Cộng hoà Li-bê-ri-a

en: Republic of Lithuania
vi: Cộng hoà Li-tu-a-ni-a

en: Republic of Madagascar
vi: Nước Cộng Hoà Ma-đa-ga-xợ-ca

en: Republic of Malawi
vi: Cộng hoà Ma-la-uy

en: Republic of Maldives
vi: Cộng hoà Mal-đi-vợx

en: Republic of Mali
vi: Cộng hoà Ma-li

en: Republic of Malta
vi: Cộng hoà Moa-ta

en: Republic of Mauritius
vi: Nước Cộng Hoà Mô-ri-sơ-xợ

en: Republic of Moldova
vi: Cộng hoà Moa-đô-va

en: Republic of Mozambique
vi: Nước Cộng Hoà Mô-xam-bí-khợ

en: Republic of Myanmar
vi: Cộng hoà Miến Điện

en: Republic of Namibia
vi: Cộng hoà Na-mi-bi-a

en: Republic of Nauru
vi: Cộng hoà Nau-ru

en: Republic of Nicaragua
vi: Cộng hoà Ni-ca-ra-gua

en: Republic of Palau
vi: Nước Cộng Hoà Pa-lau

en: Republic of Panama
vi: Nước Cộng Hoà Pa-na-ma

en: Republic of Paraguay
vi: Nước Cộng Hoà Pa-ra-guay

en: Republic of Peru
vi: Cộng hoà Pê-ru

en: Republic of Poland
vi: Nước Cộng Hoà Ba Lan

en: Republic of San Marino
vi: Cộng hoà Xan Ma-ri-nô

en: Republic of Senegal
vi: Cộng hoà Xê-nê-gan

en: Republic of Serbia
vi: Cộng hoà Xéc-bi

en: Republic of Seychelles
vi: Cộng hoà Xây-sen

en: Republic of Sierra Leone
vi: Nước Cộng Hoà Xi-ê-ra Lê-ô-nê

en: Republic of Singapore
vi: Cộng hoà Xin-ga-po

en: Republic of Slovenia
vi: Cộng hoà Xlô-ven

en: Republic of South Africa
vi: Cộng hoà Nam Phi

en: Republic of South Sudan
vi: Nước Cộng Hoà Nam Xu-đăng

en: Republic of Suriname
vi: Nước Cộng Hoà Xu-ri-na-me

en: Republic of Tajikistan
vi: Nước Cộng Hoà Tha-gi-ki-xthanh

en: Republic of Trinidad and Tobago
vi: Cộng hoà Trinh-i-đat và To-ba-gô

en: Republic of Tunisia
vi: Cộng hoà Tu-ni-xi-a

en: Republic of Turkey
vi: Nước Cộng Hoà Thổ Nhĩ Kỳ

en: Republic of Uganda
vi: Cộng hoà U-gan-đa

en: Republic of Uzbekistan
vi: Nước Cộng Hoà U-xợ-bê-khi-xtanh

en: Republic of Vanuatu
vi: Cộng hoà Va-nu-a-tu

en: Republic of Yemen
vi: Cộng hoà Y-ê-men

en: Republic of Zambia
vi: Nước Cộng Hoà Xam-bi-a

en: Republic of Zimbabwe
vi: Nước Cộng Hoà Xim-ba-bu-ê

en: Republic of the Congo
vi: Cộng hoà Công-gô

en: Republic of the Marshall Islands
vi: Nước Cộng Hoà Quần Đảo Ma-san

en: Republic of the Niger
vi: Nước Cộng Hoà Ni-gie

en: Republic of the Philippines
vi: Công hóa Phi-li-pi-nợ

en: Republic of the Sudan
vi: Nước Cộng Hoà Xu-đanh

en: Romania
vi: Rô-ma-ni

en: Russian Federation
vi: Liên Bang Nga

en: Rwanda
vi: Ru-oanh-đa

en: Rwandese Republic
vi: Cộng hoà Ru-oanh-đa

en: Réunion
vi: Rê-u-ni-ợnh

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
vi: Xan He-lê-na, A-xen-siónh và Tợ-rí-x-tan đa Cun-ha

en: Saint Kitts and Nevis
vi: Xan-kít và Nê-vi

en: Saint Lucia
vi: Xan Lu-xi

en: Saint Martin (French part)
vi: Saint Martin (vùng Pháp)

en: Saint Pierre and Miquelon
vi: Xan Pi-e và Mi-quê-lon

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi: Xan Vinh-xen và Gou-en-a-đinh

en: Samoa
vi: Xa-mô-a

en: San Marino
vi: Xan Ma-ri-nô

en: Sao Tome and Principe
vi: Xao Tô-mê và Pợ-rin-xi-pê

en: Saudi Arabia
vi: A-rập Xau-đi

en: Senegal
vi: Xê-nê-gan

en: Serbia
vi: Xéc-bi

en: Seychelles
vi: Xây-sen

en: Sierra Leone
vi: Xi-ê-ra Lê-ô-nê

en: Singapore
vi: Xin-ga-po

en: Sint Maarten (Dutch part)
vi: Xin Mác-Ten (vùng Hà Lan)

en: Slovak Republic
vi: Cộng hoà Xlô-vác

en: Slovakia
vi: Xlô-vác

en: Slovenia
vi: Xlô-ven

en: Socialist Republic of Viet Nam
vi: Nước Cộng Hoà Xã Hội Việt Nam

en: Solomon Islands
vi: Quần đảo Xô-lô-mông

en: Somalia
vi: Xo-ma-li

en: South Africa
vi: Nam Phi

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
vi: Nam Gi-oa-gi-a va Nam Quần Đảo Xan-oui-chợ

en: South Sudan
vi: Nam Xu-đăng

en: Spain
vi: Tây Ban Nha

en: Sri Lanka
vi: Tích Lan

en: State of Israel
vi: Quốc Gia Do Thái

en: State of Kuwait
vi: Quốc Gia Cu-ouai-thợ

en: State of Qatar
vi: Quốc gia Ca-tă

en: Sudan
vi: Xu-đanh

en: Sultanate of Oman
vi: Ngôi vua Ô-man

en: Suriname
vi: Xu-ri-na-me

en: Svalbard and Jan Mayen
vi: Xợ-van-bat và Ian-may-en

en: Sweden
vi: Thuỵ Điển

en: Swiss Confederation
vi: Liên Bang Thụy Sĩ

en: Switzerland
vi: Thụy Sĩ

en: Syrian Arab Republic
vi: Cộng hoà A-rập Xi-ri-a

en: Taiwan
vi: Đài Loan

en: Taiwan, Province of China
vi: Đài Loan, Tỉnh Trung Quốc

en: Tajikistan
vi: Tha-gi-ki-xthanh

en: Tanzania, United Republic of
vi: Nước Cộng Hoà Thống Nhất Than-xa-ni-a

en: Thailand
vi: Thái Lan

en: Timor-Leste
vi: Thi-moa Le-xợ-te

en: Togo
vi: Tô-gô

en: Togolese Republic
vi: Cộng hoà Tô-gô

en: Tokelau
vi: To-ke-lau

en: Tonga
vi: Tông-ga

en: Trinidad and Tobago
vi: Trinh-i-đat và To-ba-gô

en: Tunisia
vi: Tu-ni-xi-a

en: Turkey
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkmenistan
vi: Tuốc-mê-ni-xtanh

en: Turks and Caicos Islands
vi: Quần Đảo Tuốc và Cai-cox

en: Tuvalu
vi: Tu-va-lu

en: Uganda
vi: U-gan-đa

en: Ukraine
vi: U-cờ-rai-na

en: Union of the Comoros
vi: Liên Bang Cô-mô-rô-xợ

en: United Arab Emirates
vi: Các Tiểu Vương Quốc A-rập Thống Nhất

en: United Kingdom
vi: Vương Quốc Anh Thống Nhất

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
vi: Vương Quốc Thống Nhất Anh va Bắc Ái Nhĩ Lan

en: United Mexican States
vi: Liên Bang Mê-hi-cô

en: United Republic of Tanzania
vi: Nước Cộng Hoà Thống Nhất Than-xa-ni-a

en: United States
vi: Mỹ

en: United States Minor Outlying Islands
vi: Quần Đảo ở xa nhỏ Mỹ

en: United States of America
vi: Mỹ

en: Uruguay
vi: U-ru-guay

en: Uzbekistan
vi: U-xợ-bê-khi-xtanh

en: Vanuatu
vi: Va-nu-a-tu

en: Venezuela
vi: Ve-ne-xu-ê-la

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
vi: Nước Cộng Hoà Bo-li-va-ri Vê-nê-xu-ê-la

en: Viet Nam
vi: Việt Nam

en: Virgin Islands of the United States
vi: Quần Đảo Vơ-chin Mỹ

en: Virgin Islands, British
vi: Quần Đảo Vơ-chin Anh

en: Virgin Islands, U.S.
vi: Quần Đảo Vơ-chin Mỹ

en: Wallis and Futuna
vi: Oua-li-xợ va Phu-tu-na

en: Western Sahara
vi: Tây Sa-ha-ra

en: Yemen
vi: Y-ê-men

en: Zambia
vi: Xam-bi-a

en: Zimbabwe
vi: Xim-ba-bu-ê

en: the State of Eritrea
vi: Quốc gia Eritrea

en: the State of Palestine
vi: Quốc gia Palestine

en: Åland Islands
vi: Quần đảo A-lanh
